Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Lavina v Jeseníkách s sebou vzala lidský život: Zavaleného muže nedokázali zachránit

Lavina v Jeseníkách s sebou vzala lidský život: Zavaleného muže nedokázali zachránit
Zdroj: Profimedia
úmrtí
V Jeseníkách v pátek spadla v oblasti Velkého Kotle lavina. Zasypala jednoho člověka, který byl nalezen v bezvědomí. Na místě zasahoval vrtulník, avšak skialpinistu se nepodařilo zachránit. Náčelník jesenické horské služby Vítězslav Kaller přinesl ještě v pátek odpoledne tragické zprávy. Resuscitace bohužel nebyla úspěšná.

Skialpinista, kterého zasypala lavina, jež kolem 13:00 spadla ve Velkém Kotli v Jeseníkách, zemřel. Resuscitace byla neúspěšná, řekl ČTK náčelník jesenické horské služby. Horští záchranáři v Jeseníkách právě proto v pátek vyhlásili druhý lavinový stupeň z pětibodové škály, což znamená mírné nebezpečí. Laviny se však v této situaci mohou uvolnit zejména na strmých svazích.

Lavina podle twitteru horské služby spadla kolem 13:00 v lokalitě Velkého kotle, kde leží jeden z lavinových katastrů. Na místě byli v té chvíli tři skialpinisté, jednoho z nich lavina zavalila. "Naši záchranáři byli během 20 minut na místě, mladíka už vyhrabali jeho spolujezdci, je v bezvědomí, v současné době transport vrtulníkem," uvedla horská služba. Informaci potvrdil ČTK náčelník jesenické horské služby. "Mohu potvrdit, spadla lavina. Jeden člověk by zasypán, je v bezvědomí a už ho přebírá vrtulník," uvedl dříve Kaller.

V Jeseníkách panuje extrémně silná mlha s viditelností do deseti metrů. Lavinový stupeň zvýšila jesenická horská služba v pátek s ohledem na sněžení, během týdne napadlo až 20 centimetrů nového sněhu. Na Ovčárně leží 70 centimetrů sněhu a stále sněží, v lavinových katastrech je sněhu ještě více.

Na konci ledna 2010 zavalila lavina ve Velkém Kotli pětatřicetiletého skialpinistu. Muž měl sice u sebe zapnutý lavinový vyhledávač, podlehl však mnohočetným zraněním. V roce 2009 zemřel ve stejné lokalitě osmnáctiletý snowboardista. V oblasti Velkého Kotle ohrozila lidské životy lavina i v prosinci 2007, když zavalila tři lyžaře. Dva z nich přežili téměř bez zranění, třetí utrpěl poranění břicha.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy