Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

„Latinskoamerický Wu-chan“ v Ekvádoru: Márnice jsou plné, mrtvé dávají do koupelen

Zdroj: Twitter El Universo
+ Další fotografie
horor
Současná situace v Ekvádoru, přesněji ve městě Guayaquil, je mírně řečeno tragická. Tamní zdravotní systém se pod tíhou pandemie koronaviru zbortil a zdravotníci odpracované dny nazývají hororem. Protože jsou přeplněné márnice, nemocnice musí skladovat těla zemřelých v koupelnách, protože na postelích je třeba uložit další nemocné. Město dostalo od lidí přezdívku "latinskoamerický Wu-chan"...

Lidé po celém světě byli před měsícem naprosto šokováni mrtvými těly na ulicích města GuayaquilEkvádoru. Byl to jasný důkaz toho, jak lehce dokáže koronavirus zapříčinit zborcení celého zdravotní péče, a to zejména v rozvojových zemích.

Umírali nám v rukou, míní zdravotník

Pětatřicetiletý zdravotní bratr jedné z tamních nemocnic anonymně popsal, jak péče o nakažené zasáhla do jeho práce i osobního života. Než ve městě propukla nákaza, měla prý jedna sestra na starost asi 15 pacientů. Jako blesk z čistého nebe se počet zvedl na třicet.

„Přicházelo tolik lidí, že nám dá se říct umírali v rukou,“ přiznal ošetřovatel. Podotkl, že jejich tehdejší pacienti museli kvůli koronaviru zamířit domů nebo do jiných zařízení, aby bylo místo pro nakažené koronavirem. „Z operačních sálu jsme brali anesteziologické stroje a nahradili je ventilátory,“ doplnil muž.

Márnice jsou plné, mrtvé dávají do koupelen

„Ti lidé jsou osamělí a smutní. Léčba ovlivňuje jejich zažívací ústrojí, někteří to nestihnou na záchod,“ popsal situaci v nemocnici. „Pacientům je opravdu zle a bojí se, že se tak budou cítit už napořád. Někdy se stane, že se pacient vedle začne dusit a tak nás volají, abychom je rychle napojili na kyslík,“ dodal zdravotní bratr.

Nemocnice jsou přeplněné a v márnicích už také není moc místa. „Zaměstnanci márnic už nepřijímají žádná další těla. Musíme je zabalit do prostěradla a uložit do koupelen v nemocnici,“ popsal ošetřovatel. „Přijeli pro ně, až když jsme je neměli kam dávat. Je to hygienická katastrofa,“ vylíčil muž pro South China Morning Post.

Noční můry a chaos v nemocnici

Když ošetřovatel dorazí po čtyřiadvaceti hodinách v nemocnici domů, těší se na odpočinek. Místo toho dorazí jen další noční můra. I jeho šestadvacetiletá kolegyně označila situaci v nemocnici za chaotickou. „Mrtví leželi v koupelnách, na chodbách, nebo v křeslech,“ uvedla žena.

Osmadvacetiletý lékař, který pracuje v jedné z nemocnic ve městě uvedl, že těla mrtvých ležela na chodbách pohotovosti kvůli zaplněné márnici. „Stále čekáme na odvoz asi pětadvaceti mrtvol,“ uvedl doktor s tím, že těla musí odklidit stranou, aby se mohla vydezinfikovat postel, na kterou uloží dalšího pacienta.

Vláda evidentně mlží

Nakažených je v současné době před 26 tisíc. Mrtvých zaznamenala ekvádorská provincie Guayas, kde je Guayaquil hlavním městem, přes 6 700 mrtvých, a to jen v první polovině dubna. Čísla však budou mnohem vyšší, jak tvrdí matematik Juan Jose Illingworth. „Čísla jsou mnohem vyšší než to, co chce vláda uznat,“ zkritizoval muž vládu, že mlží.

Související články

Další články