Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Láska ze školních lavic: Zdeněk Svěrák odtajnil, jak poznal svou milovanou Boženu

Zdeněk Svěrák v pořadu 7 pádů Honzy Dědka.
Zdroj: se souhlasem tv prima
+ Další 2 fotografie
Rozhovor

Jeden z našich nejznámějších scenáristů a dramatiků Zdeněk Svěrák (85) žije už mnoho let s láskou ze školních lavic. Svou manželku Boženu Svěrákovou (86) poznal už v dobách studia na univerzitě a od té doby tvoří naprosto nerozlučnou dvojici. O osudovém setkání nejen s vlastní ženou vyprávěl tvůrce Járy Cimrmana v pořadu 7 pádů Honzy Dědka na TV Prima. 

Láska z vysoké

Jednu z ikon české kinematografie i dramatu Zdeňka Svěráka pojí s manželkou takřka sedmdesátileté přátelství. Boženu, která je takovou paní Columbovou českého showbyznysu, poznal známý cimrmanolog na vysoké škole, kde se seznámil i se svým kolegou a nerozlučným kamarádem Miloněm Čepelkou.

„My jsme se seznámili v září 1954. Bylo nám 18 let a vysoká škola pedagogická měla začátek roku v kině Lucerna. Všichni jsme se sešli v jedné řadě. Tam jsem ve stejný den poznal Čepelku i moji budoucí ženu. S manželkou žiju dodnes, s Čepelkou dodnes válčíme,“ pronesl v nadsázce. Čepelka ke svému spolužákovi a dnes i řediteli prý celý život vzhlíží. „Musí ke mně vzhlížet, vždyť on je malej,“ vtipkoval Svěrák.

Prokleté jméno

Hvězda mnoha legendárních českých komedií prozradila, jak ho konfrontují lidé, jejichž příjmení užil ve svých slavných filmech. „Nechtěl bych se jmenovat Hujer,“ přiznal Honza Dědek Zdeňku Svěrákovi. „Já se vám nedivím. S tím je od začátku patálie," odpověděl mu Svěrák. "Já toho lituju, že jsme nezvolili nějaké exitující jméno, které by nosilo jen pár jedinců," dodal.

"Autoři komedií před námi jako Klicpera nebo Burian volili vymyšlená jména, ale nám to s Láďou (Smoljakem – pozn. red.) připadalo nepatřičný. Chtěli jsme jména, která existují. Tak jsme v telefonním seznamu našli Hujera. Netušili jsme, co to způsobí," vyprávěl dál Zdeněk Svěrák a poznamenal, že i jemu samotnému se to pěkně vymstilo. "Mně to způsobilo to, že když jsem třeba sháněl běžky, pán v obchodě mi říkal, ať si zavolám příští týden, a dal mi číslo. Ptal jsem se, koho mám chtít, a on: Tak já vám to řeknu, zkazil jste mi život. Jmenuju se Hujer. Tak jsem se mu omluvil. Ale asi je jich víc, které to takhle poškodilo. Jejich jméno se stalo symbolem podlézavosti. Já se všem Hujerům tímto omlouvám,“ prohlásil se vší vážností Zdeněk Svěrák, čímž pobavil nejen Honzu Dědka, ale i své kolegy, Cimrmany.

Číslo 77

K dobru dal i neuvěřitelnou historku, kterou má s prezidentem Václavem Havlem, když od něj kupoval auto. „To bylo ještě za totáče. Honza Kašpar (dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana – pozn. red.) s ním kamarádil a říkal: Hele, Vašek prodává golfa. Docela zachovalý auto. Dozvěděl jsem se cenu a řekl jsem, že jo. Tak jsme se s Václavem Havlem sešli, abychom ho na dopravním inspektorátu přehlásili. A on si tam zároveň přihlašoval nového golfa," svěřil se s příběhem v rozhovoru pro 7 pádů Honzy Dědka.

"Co mě překvapilo, když se ho úřednice ptala, jestli by na SPZ chtěl nějaké číslo, které má rád. A on řekl, že by byl rád, kdyby tam bylo číslo 77, a ta paní bezelstně řekla: To nebude problém,“ smál se při téhle vzpomínce. „A za mnou pak chvíli jezdili fízlové,“ dodal Zdeněk Svěrák závěrem.

Celý díl pořadu 7 pádů Honzy Dědky sledujte již dnes večer na TV Prima.

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy