Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Lance Armstrong slaví 50: Vyhrabal se z rakoviny, kvůli dopingu ale o všechno přišel

Lance Armstrong slaví 50: Vyhrabal se z rakoviny, kvůli dopingu ale o všechno přišel
Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
NAROZENINY

Lance Armstrong býval považován za jednoho z největších sportovců všech dob. Měl respekt, slávu i uznání. Jenže nic z toho už neplatí. Bývalý americký cyklista je sportovním nepřítelem číslo jedna.

Cyklista Lance Armstrong, který se narodil přesně před padesáti lety v americkém Texasu, tíhl ke sportu už jako malý. Ve svých šestnácti letech se dokonce stal profesionálním triatlonistou.

Lance Armstrong porazil rakovinu

U triatlonu ale nevydržel a začal se specializovat na jízdu na kole. Na olympiádě v roce 1992 skončil čtrnáctý v silničním závodě a poté se stal profesionálem.

Armstrong se ve světě cyklistiky dokázal rychle prosadit a začal sbírat úspěch za úspěchem. Na podzim roku 1996 se mu ale změnil život - lékaři mu totiž diagnostikovali třetí a nejtěžší stadium rakoviny varlat s rozsáhlými metastázemi do plic.

Doktoři mu dávali jen padesátiprocentní šanci na přežití a během léčby mu dokonce byly nalezeny další dva nádory na mozku. Armstrong ale absolvoval několik chemoterapií, o rakovině si toho spoustu přečetl a zákeřnou nemoc nakonec dokázal porazit.

Lance Armstrong triumfoval na Tour de France

Obrovskou oporou mu tehdy byla manželka Kristin Richard, se kterou měl díky umělému oplodnění tři děti - dvě z toho byla dvojčata. V roce 2004 se ale rozvedli. Armstrong nějakou dobu randil také s americkou zpěvačkou Sheryl Crow.

Lance Armstrong se vrátil zpátky k cyklistice a v roce 1999 dokázal téměř nemožné, ovládl slavnou Tour de France, kterou poté vyhrál ještě šestkrát. Až dosud psal neuvěřitelný sportovní i životní příběh. Měl miliony fanoušků po celém světě, každý ho obdivoval a fandil mu. Jenže to už je pryč.

Lance Armstrong dopoval

Už v dobách, kdy Armstrong závodil, ho řada lidí obviňovala z dopingu. On to ale popíral a nikdo mu nic nedokázal. V roce 2012 ho však Antidopingová agentura obvinila z užívání nedovolených a zakázaných podpůrných prostředků, Armstrong přišel o všech sedm titulů z Tour de France a vyfasoval doživotní distanc.

Armstrong se tehdy ještě bránil, na začátku dalšího roku se ale v rozhovoru s americkou moderátrorkou Oprah Winfrey ke všemu přiznal. Tehdy mimo jiné řekl, že pro něj byl doping normální a že ho užíval, protože toužil po vítězství. Sklidil však obrovskou kritiku a téměř všichni od něj dali ruce pryč. Z milovaného cyklisty se stal sportovní nepřítel číslo jedna.

„Je pozdě, je pozdě asi pro většinu lidí. A je to moje chyba. Byla to jedna velká lež, kterou jsem hodněkrát opakoval. Teď je to pryč. Tenhle příběh byl tak dlouho dokonalý: překonal jsi rakovinu, sedmkrát jsi vyhrál Tour de France, máš šťastné manželství, děti... Tenhle mýtický a perfektní příběh nebyl pravdivý,” řekl Armstrong ve sledované talk show.

A bývalý cyklista toho později prozradil ještě víc. „Poprvé jsem dopoval, když mi bylo jednadvacet let,” řekl pro ESPN.

Další podvod Lance Armstronga?

Tím ale jeho příběh nekončí. Armstrongovy podvody totiž možná byly ještě daleko větší. Pomáhal si i utajeným motorkem? „Stále se mi v hlavě opakuje výjev z jedné horské etapy, kdy se všichni trápí a on je nechává daleko za sebou. Zavolal jsem tehdy několika specialistům, které znám, a shodli jsme se, že takový výkon nelze dokázat ani s použitím EPO. Nikdo nechápal, jak je to možné," uvedl bývalý šéf francouzské antidopingové agentury Jean-Pierre Verdy v rozhovoru pro televizní stanici Stade 2.

Armstrong prý levou rukou sahal pod sedlo, kde měl mít ukrytý motorek. „Armstrong byl největší podvodník ze všech, měl speciální zacházení a všude komplice," dodal Verdy. Ať už to bylo jakkoli, jedno je jisté - Lance Armstrong už si svou dřívější ohromnou popularitu nikdy nezíská.

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy