Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Lady Diana by oslavila 58 let: Životní příběh světem milované princezny

Lady Diana by oslavila 58 let: Životní příběh světem milované princezny
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 54 fotografií
narozeniny
Lady Diana, rozená Diana Frances Spencer, by dnes oslavila své 58. narozeniny. Život jedné z nejmilovanějších tváří britské královské rodiny byl tragicky ukončen 31. srpna 1997 autonehodou. Matce princů Williama (37) a Harryho (34) v té době bylo 36 let. Nejen Británie, ale celý svět byl v den jejího skonu zahalen smutkem. Pro život, jaký žila, byla milována všemi.

Ještě než se stala princeznou, narodila se Diana Spencer Johnovi a Frances Spencerovým. Vyrůstala se svými sourozenci v Park House na Sandringhamském statku, a to až do roku 1969, kdy se její rodiče rozvedli. Společně s bratrem a dvěma sestrami byla svěřena do péče otce. Ten se po smrti svého dědečka stal osmým hrabětem Spencerem, díky čemuž mohla Diana začít oficiálně používat titul lady.

Diana nikdy nevynikala v učení, studium jí příliš nešlo. Nejprve navštěvovala školu Riddlesworth Hall v Norfolku a poté ve West Heath Girls' School v Sevenoaksu, na obou ale byla považována za podprůměrnou studentku. Poté ale přešla na soukromou dívčí školu ve Švýcarsku, kde byla dokonce odměněna cenou za svou práci.

Jakmile se vrátila do Londýna, začala pracovat jako chůva a vychovatelka. Později se stala učitelkou v mateřské škole a amatérskou zpěvačkou. V srdci ale údajně vždy toužila stát se tanečnicí, v pohybových aktivitách prý vynikala.

Ačkoliv se Diana s členy britské královské rodiny znala od dětství, hlubší vztah s princem Charlesem navázala až v roce 1980, a to poté, co se princ rozešel s její sestrou Sarah. V té době okouzlila celý svět svou plachostí a nevinností, byla dokonalou ženou. Charles ji proto požádal o ruku a královská svatba se konala 29. července 1981.

Královský pár na nic nečekal a Diana jen krátce po svatbě otěhotněla. 21. června 1982 přivedla na svět prince Williama a 15. září 1984 druhého syna, prince Harryho Role matky byla rolí, které byla nejvíce oddaná. Své syny se snažila vychovávat i mimo zdi paláce a mnozí experti tvrdí, že právě díky tomu jsou z nich dnes úžasné osobnosti a především milující otcové, kteří královské povinnosti neupřednostňují před rodinou.

Ve druhé polovině 80. let se začaly mezi Dianou a Charlesem objevovat problémy, oba měli jiné záliby a Diana věděla o Charlesově vztahu s jeho starou láskou Camillou Parker Bowles Svého manžela však milovala a snažila se plnit veškeré královské povinnosti. To ji dostalo do depresí a způsobilo psychické problémy, které se několikrát snažila neúspěšně vyřešit sebevraždou.

Zvěsti o rozpadu manželství královského páru se potvrdily v prosinci roku 1992, když tehdejší předseda vlády John Major oznámil parlamentu, že Charles a Diana žijí odděleně. Po dlouhém řízení byli rozvedeni až srpnu roku 1996, Diana však zůstala členkou královské rodiny, protože byla matkou budoucího následníka trůnu.

Diana následně randila s Dodim Al-Fayedem. Její vztah s tímto mužem byl tehdy pro novináře velkým úlovkem a právě to stojí za její smrtí. Společně se svým partnerem se v Paříži snažila uniknout devíti novinářům, kteří ji pronásledovali. Údajně opilý řidič Henri Paul jel při útěku bulvárním novinářům rychlostí 95–110 km/h, čímž překročil povolenou rychlost. Automobil značky Mercedes narazil do zdi na pravé straně, odrazil se a čelně narazil do třináctého z pilířů, který podpíral střechu tunelu.

Dodi Al-Fayed a Henri Paul byli mrtví hned na místě nehody. Lady Diana ležela uvězněná pod troskami auta. Poté, co ji záchranáři stabilizovali a odvezli do nemocnice Salpêtrière, se zjistilo, že její zranění jsou příliš rozsáhlá. Její srdce bylo přemístěno z levé na pravou stranu hrudníku s rozříznutou plicní tepnou. I přes operaci museli lékaři nakonec konstatovat Dianinu smrt.

Dianina smrt byla provázena neobyčejně hlubokým a rozsáhlým smutkem celého světa. Pohřeb se konal 6. září 1997 ve Westminsterském opatství. Na její pohřeb přišly truchlit tři miliony lidí nejen z Londýna a poslední rozloučení sledovalo dvě a půl miliardy diváků ve 187 státech. Nad vjezdem do tunelu, kde Diana zemřela, se nachází památník Plamen svobody z roku 1989, který slouží princezniným ctitelům k uctění její památky.

Diana je pohřbena v Althorp Parku, ve svém domově v Northamptonshire, na malém ostrůvku uprostřed jezera známém jako The Oval. Cestu k jezírku lemuje 36 dubů, podle jejího věku v době smrti. Místo stráží čtyři černé labutě.

Veronica Biasiol o Survivoru: Těžké to je pro obě strany, po Báře se mi stýská už teď, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy