Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Ladislav Smoljak zemřel před 10 lety: Obvinění ze spolupráce s StB ho trápilo léta

Ladislav Smoljak zemřel před 10 lety: Obvinění ze spolupráce s StB ho trápilo léta
Zdroj: Se souhlasem České televize
+ Dalších 7 fotografií
výročí
Ladislav Smoljak (✝78), známý český režisér, scenárista, herec a cimrmanolog, zemřel přesně před 10 lety. Původně ho lid nemusel vůbec znát, pracoval totiž jako učitel a redaktor. Život mu změnilo až setkání a spolupráce se Zdeňkem Svěrákem (84), se kterým založil Divadlo Járy Cimrmana. I přes slávu a uznání ho ale léta trápilo falešné obvinění ze spolupráce s StB, k níž se ve skutečnosti nikdy zlákat nenechal.

Cimrmanolog Ladislav Smoljak, kterému bylo pro jeho vzhled přezdíváno český Albert Einstein, se narodil 9. prosince 1931 v Praze. Po maturitě v roce 1952 se chtěl vydat na filmovou dráhu, jeho přihláška na DAMU v oboru režie však nebyla přijata a nakonec šel na Vysokou školu pedagogickou v oboru matematika a fyzika. Osud měl ale pro něj v rukávu cestu, jakou si vybral původně.

Smoljaka čekala práce na fakultě, gymnáziu i v redakcích Mladého světa a Mladé fronty. V 70. letech už se mnohem více přiblížil své původní vysněné kariéře, když se stal scenáristou pro Filmová studia Barrandov.

Divadlo Járy Cimrmana

Psal se rok 1966, když Ladislav Smoljak společně se Zdeňkem Svěrákem a Jiřím Šebánkem založili Divadlo Járy Cimrmana. Jára Cimrman je fiktivní postava univerzálního českého génia a hry pojednávající právě o něm jsou v divadle hrány dodnes.

Nejznámější filmy Ladislava Smoljaka

Marečku, podejte mi pero!, Na samotě u lesa, Rozpuštěný a vypuštěný či Jáchyme, hoď ho do stroje! - to jsou nejznámější filmy Ladislava Smoljaka, který byl výborný nejen před kamerou, ale i za ní jako režisér či scenárista.

Právě při natáčení posledního zmiňovaného snímku se kvůli své touze po jeho dokonalosti Smoljak dostal do ostrého konfliktu s Luďkem Sobotou (77). Ten měl totiž ve zvyku improvizovat a jako scenárista se Ladislav cítil uražen a měl pocit, že herec kazí jeho práci. Při premiéře mu měl dokonce vynadat a říct, že film zničil. Od té doby z něj měl Sobota strach.

Státní bezpečnost

Ladislav Smoljak byl za svého života několikrát kontaktován Státní bezpečností, která jej lákala ke spolupráci. StB po něm chtěla donášení informací na jeho kolegy, to ale režisér odmítl. Podle Cibulkových seznamů byl důvěrníkem StB, oficiální záznamy nic takového ale neuvádí. Skutečnost je taková, že Smoljak spolupracovníkem Státní bezpečnosti nikdy nebyl.

Ladislav Smoljak a rakovina

Spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana, režisér, scenárista a herec dlouhá léta bojoval s rakovinou vylučovacích cest. K té se mu na sklonku života přidal ještě zápal plic a Ladislav Smoljak, který se na prknech objevoval, dokud mohl a síly mu to dovolily, dne 6. června 2010 zemřel v kladenské nemocnici.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy