Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Ladislav Smoljak by se dožil 90: Kvůli nenávisti mezi jeho syny by mu bylo úzko

Ladislav Smoljak by se dožil 90: Kvůli nenávisti mezi jeho syny by mu bylo úzko
Zdroj: Profimedia/Herminapress
NEPIETA

9. prosince 2021 by devadesátiny oslavil fenomenální český režisér, scenárista a herec Ladislav Smoljak (†79). Jedna ze stěžejních postav Divadla Járy Cimrmana bohužel ale odešla na věčnost už před 11 lety. Asi by se dnes divil, čím v posledních letech veřejnost zásoboval jeho syn Filip (56). Kvůli své „svaté válce“ a přesvědčení o tom, že jako jediný široko daleko má pravdu, vnesl svár i do rodiny a veřejně obvinil bratra Davida (62) z šokujících věcí. Bez ostychu napadal i Zdeňka Svěráka (85).

Ladislav Smoljak: Poslední chvíle génia

Umělec tělem a duší Ladislav Smoljak se milovanému Divadlu Járy Cimrmana věnoval do svých posledních chvil; ještě deset dní před smrtí stál na jevišti. Nakonec zemřel v kladenské nemocnici, příčinou měla být rakovina vylučovacích cest a také zápal plic.

Smoljak byl celkem třikrát ženatý a rozvedený a kromě kluků měl i dvě dcery: Kateřinu (44) a Alžbětu (42). A u lůžka umírajícího táty se podle Zdeňka Svěráka tehdy ještě střídaly všechny čtyři děti.

Ladislav Smoljak: Dnes by nechápal…

Jenže v posledních letech jsou vztahy minimálně mezi syny na bodu mrazu. S trochou nadsázky by se daly označit za „bratrovražedný boj“. I když to vypadá aspoň navenek pro nezúčastněné tak, že útok je veden jen jedním směrem a druhá strana se jen brání.

O co jde?

Filip Smoljak osočil Davida Smoljaka z toho, že má vinu na smrti jejich matky Soni, která zemřela loni v srpnu ve svých 85 letech. Dokonce veřejně prohlásil, že věc šetří policie a že „je pravděpodobné, že podezřelým (z usmrcení z nedbalosti) je právě on (bratr)“. Dále se svěřil, že bratr těžce nemocnou matku odvezl na svatební hostinu, což už samo o sobě považoval za hanebné.

Itinerář senátora Davida Smoljaka: USMRCENÍ MATKY, ÚTOK NA MAJETEK OTCE Kudy všudy budou kráčet aktivity senátora...

Zveřejnil(a) Filip Smoljak dne Pondělí 5. října 2020

Filip Smoljak obvinil bratra

„Maminka bohužel zemřela v noci po svatbě svého vnuka, na kterou se moc těšila. Jsme z toho samozřejmě velmi smutní, stejně jako z toho, že takovou intimní věc někdo může zneužít pro svou osobní válku,“ reagoval pro TN.cz David Smoljak. Také dodal, že maminka sice byla nemocná, ale soběstačná a na svatbu moc chtěla. Osočení z modřin a další nařčení odmítl.

Vypadá to, že nevraživost Filipa ke staršímu bratrovi dosáhla až takové míry, že se proti němu nakonec postavil i v senátních volbách. Přímý bratrský souboj ale prohrál. Zatímco David postoupil do druhého kola se 42,87 procenty hlasů, Filip dosáhl jen 3,59 procent, tedy téměř dvanáctkrát méně. Sám ovšem tvrdil, že o pomstu bratrovi nešlo. Ten nakonec v druhém kole senátorský post obhájil.

Útoky zažil i Zdeněk Svěrák

Filip Smoljak bratra Davida také napadal ohledně dalších věcí. Nebylo mu zatěžko pouštět se do Smoljakova celoživotního kamaráda Zdeňka Svěráka, kterého nazval „ješitným bolševikem, a obvinil ho z toho, že nerespektoval autorský zákon a práva jejich otce jako divadelního režiséra, v čemž mu měl David Smoljak prý de facto asistovat.

„Můj bratr mu v tom usilovně napomáhá, když lže u soudu i na policii,“ tvrdil loni.

David Smoljak: Nikdo jiný z dědiců se nepře

„Já a ani nikdo z dalších sourozenců - s výjimkou bratra - se o nic nepřeme. Jsme rádi, že Divadlo Járy Cimrmana pokračuje tak, jak si to náš otec přál. Bratr chce všechno měnit podle svých představ, a tak vede už několik let spory s každým, kdo se k jeho požadavkům nepřidá," brání se David.

Filip Smoljak například žaloval Divadlo Járy Cimrmana, protože chtěl po něm vyšší autorský podíl z her jeho otce. Soud skončil smírem, ale Filip později podle iDnes.cz řekl, že „soud potvrdil, že odměna vyplácená otci za autorství her nebyla spravedlivá.“

Filip Smoljak také žaloval asi padesátku scén po celé zemi, většinou o nízké částky (například patnáct stovek), prý hlavně kvůli uznání režijního autorství her svého táty.

U některých soudů byl úspěšný, třeba proti Supraphonu, který se ho skutečně bezdůvodně zapomněl zeptat, zda jako dědic souhlasí s vydáním desek s hrami Divadla Járy Cimrmana k výročí jeho padesáti let.

Související články

Další články