Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Ladislav Pešek v kultovní Sanitce: Sebevražedné výhrůžky ovlivnily jeho život

Ladislav Pešek a Jaromír Hanzlík v legendární Sanitce.
Zdroj: Se souhlasem ČT/Jaroslav Trousil
+ Další 3 fotografie
kultovní seriál

V pátém díle kultovního seriálu Sanitka, který vznikl v režii Jiřího Adamce podle scénáře Jiřího Hubače, nebude nouze o pořádné drama. Hrdinové ze záchranné služby budou řešit sebevraha, kterého bravurně ztvárnil Ladislav Pešek. Ten měl na sebevražedné výhrůžky smutné vzpomínky už ze svého mládí.

Vedle dramatického případu muže, který odmítá dál žít, se rozvíjejí osudy hlavních postav. Vojtěch Jandera (Jaromír Hanzlík) se postupně dál sbližuje s Eliškou Vorlovou, kterou hraje Zlata Adamovská, což se nelíbí jeho bratrovi. Jarda Jandera v podání Tomáše Juřičky se totiž jen těžko smiřuje s faktem, že v popředí bratrova zájmu je někdo jiný.

Aby toho nebylo málo, má Vojtěch s doktorem Mádrem (Petr Kostka) vycestovat na zahraniční stáž. Bude však moci Mádr vycestovat na Západ, když má kádrové problémy?

V epizodní roli se diváci dočkají skvělého herce Ladislava Peška, který hraje pana Konůpka, osamělého staršího muže, který odmítá žít. Mladý nadějný chirurg Vojtěch Jandera, který odešel z kliniky k záchranné službě, najde jeho sestru a urovná jejich starý spor.

Ladislav Pešek a jeho veselka z donucení

Ladislav Pešek byl ženatý dvakrát. Poprvé měl veselku v říjnu 1937, za ženu si vzal svou fanynku, která mu posílala básničky a podepisovala se „Divá Bára“. Jmenovala se Renata Kuhová a Pešek si ji vzal z donucení, protože vyhrožovala, že se zabije. Později si našla jiný objekt svého zájmu a na řadu přišel rozvod. Jeho druhé manželství už bylo klidnější, za ženu pojal profesorku Zoru Pittchovou, se kterou měl dceru Zuzanu Peškovou.

Po nějakou dobu byla jeho družkou herečka Jiřina Štěpničková. Dokonce spolu hráli manželský pár v epizodě seriálu Malý pitaval z velkého města nazvané „Kuchařinka“. Do Jiřiny Štěpničkové se zamiloval už v 30. letech. Byla to velká láska, avšak přestože ji miloval, nebylo mu souzeno s ní být. Vše překazila jeho bláznivá fanynka a její sebevražedné výhrůžky.

V Sanitce ztvárnil Ladislav Pešek jednu ze svých posledních televizních rolí. Herec, kterému se přezdívalo Lála, zemřel ve věku nedožitých osmdesáti let dne 13. července 1986. Místem jeho posledního odpočinku je Vyšehradský hřbitov. Letos v červenci vzpomeneme 35 let od jeho úmrtí.

Vše o kultovním seriálu Sanitka ➔

Související články

Další články