Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Laciný lék proti vším jako naděje? Hospitalizovaným s covidem může velmi pomoci, tvrdí studie

Zdroj: profimedia.cz
Výzkumná studie
Po světě už se více než týden očkuje proti koronaviru, ale i nadále zůstávají v nemocnicích hospitalizovaní pacienti s těžkým průběhem onemocnění. A kromě remdesiviru se snaží doktoři přijít i na jinou alternativu, která může pacientovi pomoci. Britská studie teď přišla s tím, že může pomoci levný lék proti vším a jiným parazitům.

Britskou studii vede Andrew Hill, který působí jako virolog na univerzitě v anglickém Liverpoolu. Spolu s týmem přišli na to, že lék Ivermectin, který je běžně používaný proti parazitům a je vhodný pro lidi i zvířata, výrazně snižuje úmrtí pacientů s covidem. A to až o 80 procent, jak uvádí britský web Daily Mail.

Virolog také upozornil na fakt, že pacienti díky ivermectinu nemusí strávit v kritickém stavu takovou dobu, jako je běžné. Vědci věří, že léčivá látka dokáže virus paralyzovat, zahltí celý systém viru a nedovolí mu se nadále rozmnožovat. Ve studii zkombinovali výsledky 11 zkoušek protiparazitického léku na 1400 pacientech.

Skeptičtí vědci chtějí další výzkumy

Z 573 pacientů, kteří onemocněli koronavirem a dostali ivermectin, zemřelo 'jen' osm lidí. Na druhé straně bylo 510 pacientů se stejným problémem, ti však dostali placebo, s covidem jich pak zemřelo 44. Lék proti vším také dokázalo zkrátit dobu, po kterou se tělo potřebuje vypořádat s virem, o polovinu.

Podle jiných vědců je však zapotřebí udělat další výzkum a testy, jsou vůči současným výsledkům skeptičtí. Jiné léky prý taktéž ukazovaly velký potenciál a nakonec se ukázalo, že pacientům s koronavirem nepřinesly žádný pozitivní efekt.

Související články

Další články