Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Kytarista Mandrage: Víťa má problémy už léta, teď si pod sebou podřízl větev

Zdroj: koláž eXtra.cz
+ Dalších 19 fotografií
konec
Velká fanouškovská základna Mandrage dlouho čekala na vyjádření ohledně stavu Víti Starého (31). Poté, co skupina odehrála svůj zřejmě úplně poslední koncert, se pro web Novinky.cz vyjádřil kytarista Pepa Bolan (44). Ten prozradil, že Víťa s démony bojuje už dlouhá léta a že si pod sebou podřízl větev. Na kapele byl navíc existenčně závislý a tak není jisté, co s ním nyní bude.

Plzeňská kapela Mandrage odehrála v sobotu v pražském Fóru Karlín svůj poslední koncert. Ten už se musel obejít bez frontmana a zakladatele Víti Starého, který se potýká s velkými problémy. Kytarista Pepa Bolan, který složil největší hity skupiny, o démonech promluvil pro web Novinky.cz. Svěřil, že ostatní členové kapely se Víťovi snažili pomáhat dlouhá léta.

Podle Bolana dotáhl Víťa rokenrol k maximu a chováním by se dal přirovnat k Jimu Morrisonovi. Na únorové turné a následnou pauzu kývl, měl ale obavy. „Co platí u Vítka v pondělí večer, může být v úterý ráno jinak, což nebyla žádná novinka, ale běžná rutina,“ svěřil kytarista. Víťa si navíc s turné žádné starosti nedělal. „Víťa se nikdy do ničeho nezapojoval. Nikdy jste nevěděl, co právě udělá, a zatímco ostatní trnuli hrůzou, on byl v klidu,“ vysvětlil.

Pepa Bolan netušil, že skupina Mandrage vydrží do roku 2020. Naopak už v roce 2012 si myslel, že brzy přijde konec. „Tehdy byla situace dost podobná, akorát se nám podařilo Víťu přesvědčit, že by měl se sebou něco dělat. Kapela mu zařídila vše, co k tomu potřeboval, včetně odborné pomoci. Bohužel se to už tenkrát nesetkalo s úspěchem,“ uvedl a podivil se, že kapela dokázala problémy frontmana tajit tak dlouho.

Dobrovolná porážka

Kytarista a autor největších hitů skupiny věří, že utajit Víťovy problémy před veřejností by kapela zvládla znovu. Jen už k tomu nebyla chuť ani energie. „Kdybychom chtěli, tak to zazdíme znovu, akorát v kapele už z té situace panovala celková apatie a přenášelo se to na všechny, takže jsme si řekli, že nemá smysl s tím bojovat a půjdeme na porážku dobrovolně a se vším všudy,“ řekl upřímně.

Bolan dokonce ještě před definitivním koncem přemýšlel, že z Mandrage odejde. „Už delší dobu jsem nemohl vydržet tu tíhu být s jeho démony spojován, protože se neostýchal veřejně vystupovat v dost divných stavech. Chtěl jsem kapelu opustit už dávno, ale vzhledem k tomu, kolik slavných písní se mi podařilo s kapelou napsat, tak jsem ji měl rád jako své dítě a to taky nikdy neopustíte,“ přiznal.

Poslední koncert

Rozlučkové vystoupení Mandrage bylo pro všechny členy kapely strašné. „Když pominu organizační stránku, která byla pro nás doslova smrtelná a vyžadovala maximální nasazení všech, tak to bylo emoční utrpení. Myslím, že někteří z nás byli na pokraji zhroucení. Když jsem viděl všechny ty plačící lidi, měl jsem co dělat, abych to ustál. A to mě jen tak něco nepoloží,“ řekl Pepa Bolan.

„Myslím, že takhle emočně exponovaný koncert tady v historii české scény ještě nebyl. Pro mě osobně to byl jeden z nejtěžších dnů v mém životě vůbec,“ dodal. Šance na to, že se kapela jednoho dne vrátí na pódia, je podle něj nulová. „Kluci stále věřili, že se vše v dobré obrátí, a mám pocit, že je to teď dost zlomilo. Takže si opravdu nemyslím, že by chtěl ještě někdo znovu podstupovat peklo, které jsme si prožili. Je to děsivý příběh, který by se měl ztvárnit a povinně pouštět jako prevence a varování,“ vysvětlil Pepa.

Zničení Víti Starého

Podle Pepy Bolana si pod sebou Víťa podřízl větev. Ačkoliv se mu kapela snažila pomoct, dokud on sám se sebou nechce nic dělat, pomoci mu není. Konec Mandrage nebyl plánovaný a není tak ani jasné, co členové budou nyní dělat. „Pro všechny je to strašně těžká situace, ale bohužel jediný, o koho se opravdu obávám, je Víťa, protože je na kapele existenčně závislý,“ doplnil Bolan, který je nyní kytarista na volné noze a má tetovací salón v Plzni. Na suchu tudíž určitě nezůstane.

Víťa měl podle posledních informací nastoupit na léčení a s největší pravděpodobností se nachází v Dobřanech u Plzně. Čtěte zde.

Související články

Další články