Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Kvůli Vášáryové zbytečně umírala zvířata na place: 5 věcí, které jste nevěděli o geniálním filmu Postřižiny

Zdroj: archiv
+ Další 3 fotografie
Jakákoliv adaptace románů Bohumila Hrabala je sázkou na jistotu. Zvlášť když snímek natáčí režisér Jiří Menzel. K tomu stačí výborní herci a kultovní film je na světě. Ani po desítkách repríz si diváci nenechají ujít Postřižiny natočené roku 1980.

To, že byla doba zkracování, si díky Vášáryové pamatujeme z filmu všichni. Co jste ale ve snímku nepostřehli?

1. Zabijačka

Celý film otevírá scéna z velkolepé zabijačky. Také patřila k nejdražším položkám filmu, který se natočil za 4 miliony korun. Problémy dělala hlavně Vášáryová. Bála se krve, a tak se scéna s mácháním krve, aby se nesrazila, podařila natočit až na čtvrté zabité prase. Chudáci čuníci.

2. Scéna s komínem

Patří k nejpůvabnějším momentům vůbec. Pepin a Maryška šplhají na vysoký pivovarnický komín, aby si užili svobody a větru ve vlasech. Jenomže ve skutečnosti měřila maketa komínu zhruba 2 metry a byla postavena na střeše. Ve filmu je to vidět tehdy, když se Petr Čepek v roli hasiče spouští dolů a rozhýbe špičku komína. Zbytek nebezpečných scén natočili kaskadéři.

3. Maryščino pití piva na ex

Když Maryška vyrazila do městečka za kadeřníkem, všichni muži ji nedočkavě vyhlíželi. Po jízdě na kole se šla občerstvit a uhasit žízeň do podniku U Modré hvězdy na Palackého náměstí v Počátkách na Pelhřimovsku. Vypila pivo na ex, ale zřejmě by se během natáčení scény pořádně opila, takže filmaři použili trik. Vášáryová pila z poháru s dvojitým dnem. Jeho obsah měl asi dvě deci, takže to herečce nemohlo ublížit.

4. Kdo bude hrát Maryšku?

Nejdřív ve studiu nechtěli Menzelovi Vášáryovou schválit. Prý měla plno hereckých povinností v Bratislavě a natáčení by nestíhala. Nakonec jí režisér poslal scénář a ona okamžitě souhlasila. Přitom se uvažovalo, že by její roli mohla získat Libuše Šafránková. Nakonec to slovenská herečka zvládla na jedničku. A to i přes to, že během natáčení zjistila, že je těhotná. Kvůli tomu také na place pořád jedla.

5. Uřvaný Pepin

Postřižiny jsou vzpomínkovou prózou Bohumila Hrabala. Spisovatel vyrůstal v pivovaru a postavy ve filmu jsou inspirované skutečnými lidmi. Stejně jako uřvaný Pepin, kterého je na statku všude plno a ostatní z něj mají infarkt. Strýček Josef přijel navštívit Hrabalovu rodinu na 14 dní, ale nakonec zůstal tak nějak do konce svého života. Nevyžádanou návštěvu se nikdy nepodařilo vypudit.

Související články

Další články