Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Kvůli důstojnému pohřbu ukrýval popel Milady Horákové: Zemřel politický vězeň František Suchý (†91)

Zdroj: profimedia
Ve věku jedenadevadesáti let zemřel politický vězeň František Suchý, který v životě zažil mnohé. Přes muka způsobená komunisty i nacisty se dožil pozdního věku. Jeho otec byl ředitelem strašnického krematoria. Společně s ním tam ukrývali popel zemřelých obětí hrůzných režimů, aby se dočkali důstojného pohřbu.

Ve čtvrtek 7. června zemřel politický vězeň František Suchý. Bylo mu 91 let. Muka způsobená komunismem i nacismem ho neminula. Ředitelem strašnického krematoria byl jeho otec a právě tak ukrývali popel popravených obětí. Chtěli, aby se jim dostalo důstojného pohřbu.

Zachránili tak zhruba 2200 lidí, kteří by byli jinak pohřběni v hromadném hrobě. Ukryli třeba i urny s popelem generála Josefa Mašína a Milady Horákové. V roce 1952 byl Suchý odsouzen k 25 letům vězení. Celkem ve vězeních strávil 12,5 let.

Václav Klaus ho v roce 2011 vyznamenal za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Před rokem v listopadu získal Cenu Paměti národa.

Informace přinesla ČTK

Související články

Další články