Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

KVÍZ: Jak dobře znáte Tři oříšky pro Popelku: Původně ji neměla hrát Libuška

Rozpočet pohádky Tři oříšky pro Popelku se musel během natáčení navýšit o půl milionu.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
KVÍZ

Je tomu přesně padesát let, co světla světa spatřila pohádka Tři oříšky pro popelku. Premiéra proběhla 16. listopadu roku 1973 v kině Blaník na Václavském náměstí v Praze. Od té doby se postupně stala kultem, bez kterého si neumíme představit Vánoce a hlášky z pohádky známe nazpaměť. Jak dobře znáte legendární Popelku v podání Libušky Šafránkové (†68)? Otestujte své znalosti v našem kvízu!

Pohádka Tři oříšky pro Popelku slaví padesát let od své premiéry v kině Blaník. Libuška Šafránková se od té doby jako Popelka zapsala do paměti na věky věků celé naší zemi a nejen jí. Důkazem toho je norská verze této pohádky z roku 2021, Tři přání pro Popelku, kterou Norové natočili jako poctu české pohádkové klasice.

Popelka bez Šafránkové

Libuška Šafránková ale nebyla první volbou na Popelku. Režisér Václav Vorlíček si původně vyhlédl herečku Janu Preissovou. Ta byla ale v době natáčení v pokročilém stadiu těhotenství, a tak se režisér musel poohlédnout jinde. Vzpomněl si tedy na mladou dívku, která o dva roky dříve hrála Barunku v Moskalykově Babičce, tehdy devatenáctiletou Libušku Šafránkovou.

Šafránková navíc měla velkou výhodu, jelikož uměla jezdit na koni i bez sedla. Proto byla skvělou adeptkou na hlavní dívčí roli. Téměř všechny scény, kdy se Popelka proháněla na Juráškovi zimní krajinou, hrála sama Libuška Šafránková, kaskadérka herečku zastoupila jen při scéně, kdy v lese na koni přeskakuje strom.

Tři princové

Ani Pavel Trávníček neměl svou roli jistou. Režisér se dlouho rozhodoval mezi ním, Janem Hrušínským a Jaroslavem Drbohlavem. Ten se nakonec v pohádce objevil alespoň coby princův pobočník a urozené královské punčochy navlékl Trávníček. Jeho výhodou byla odlišnost od ostatních herců a vzhled zahraniční celebrity. Údajně měl připomínat Alaina Delona


Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy