Kvílející Víly z Inisherinu zabojují o Oscara: Příběh přátelství má šanci vyhrát v 9 kategoriích
Jedním ze tří nejžhavějších kandidátů na letošní Oscary je britsko-irské tragikomické drama Víly z Inisherinu režiséra Martina McDonagha (52). Nominován je snímek kromě kategorie Nejlepší film i v osmi dalších. Neproměnit ve výhru ani jednu nominaci by tak bylo opravdu smutné. V hlavních rolích se objevuje dvojice Colin Farrell (46) a Brendan Gleeson (67), kteří si spolu zahráli již ve filmu V Bruggách.
Kritiky oceňovaný film
Film Víly z Inisherinu spojuje po čtrnácti letech dvojici Colin Farrell a Brendan Gleeson. Ti si spolu již zahráli ve snímku V Bruggách, který má s Vílami z Inisherinu společného nejen režiséra Martina McDonagha, ale i cenu BAFTA za nejlepší původní scénář. Víly z Inisherinu se kromě toho mohou pyšnit ještě cenou BAFTA za Nejlepšího herce ve vedlejší roli, Nejlepší herečku ve vedlejší roli a Výjimečný britský film. Úspěch sklidil i na Zlatých glóbech, kde získal sošku za Nejlepší film v kategorii komedie a muzikál.
Když se z přátelství stane rutina
Děj snímku Víly z Inisherinu nás přivádí na odlehlý malý ostrov ležící izolovaně západně od pobřeží Irska. Zatímco na něm zrovna vrcholí válka, na ostrově běží den za dnem, aniž by se stalo cokoli, co by stálo za řeč.
Pádraic (Colin Farrell) a Colm (Brendan Gleeson) jsou přátelé celý život. Každý den se spolu setkávají v hospodě a bezpředmětně tlachají o životě. Jednoho dne se ovšem Colm bez zjevného důvodu rozhodne toto přátelství ukončit. Pádraic, trochu prosťáček, ale o to hodnější člověk, který žije se svojí milující sestrou Siobhán, je touto situací hluboce zaskočen a usiluje o vysvětlení a obnovení vazeb. Kromě Colma a jeho sestry tvoří již jeho svět pouze oslice Jenny, poník a mladík Dominic, který moc moudrosti, podobně jako on, také nenabral.
Colm však ze svého stanoviska neustupuje a vypadá to, že je nepřijmout Pádraica zpět za přítele opravdu odhodlaný. Pádraicovy snahy získat přítele zpět eskalují absurdní situací, kdy mu dá Colm opravdu zvláštní ultimátum. Pokud si jej Pádraic nepřestane všímat, začne si fyzicky ubližovat.
Smrtky z Inisherinu
Ve filmu Víly z Inisherinu na nás od počátku padá tíživá atmosféra a předzvěst toho, že se stane něco opravdu špatného. Podivně klidný závěr tak může být pro mnohé ne zrovna uspokojivým překvapením. Ne, že by se vůbec nic nestalo, ale ve světle událostí předchozího děje, je ta největší tragédie poněkud upozaděna.
Slovo "banshees" přeloženo jako "víly" nebylo možná zvoleno úplně vhodně. V irské a keltské mytologii je banshee výraz pro vílu smrti, která se projevuje táhlým a zoufalým kvílením a pláčem, jímž, jak je zřejmě pochopitelné, zvěstuje smrt. Tuto "vílu" pak opravdu vidíme v podobě staré paní McCormick.
Kromě McCormick, která jako smrtka prostupuje celým filmem, se také stále opakuje motiv Pádraica stojícího za oknem, který dává pocit odloučení a jeho izolovanosti od okolního světa.
Porovnání s ostatní tvorbou McDonagha
Víly z Inisherinu vychází z McDonaghovy nezrealizované divadelní hry, která je zároveň i závěrem trilogie po Mrzáku inishmaanském a Poručíku z Inishmoru.
Čtvrtý celovečerní film režiséra Martina McDonagha v sobě nezapře podpis svého autora, což vzhledem k tomu, že je zároveň scenáristou, není v ničem překvapivé. Fanoušky jeho tvorby proto zajisté nezklame, a dokonce se objevují i názory, že jde o jeho nejlepší dílo.
Na rozdíl od filmu V Bruggách, který má své zaryté příznivce a odmítače, mají Víly z Inisherinu poněkud konstantnější hodnocení, které se u hodnotících na ČSFD zasekává shodně u 80 procent. Mnoha lidem se nelíbí jeho přílišná ukecanost, která byla V Bruggách vyvážena akčními scénami.
Nejméně slavný kousek, Sedm psychopatů, byl podobně jako Víly z Inisherinu pln charakterních postav, ale na rozdíl od něj také o poznání vtipnější. V porovnání se Třemi billboardy kousek za Ebbingem tu zase nedojde k tak vygradovanému závěru.