Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Kvalita života v Česku se zlepšila, přeskočili jsme i USA. Prvenství si drží Norsko

ŽEBŘÍČEK
Česká republika se v kvalitě života umístila na 24. místě z hodnocených 149 zemí. Od loňského roku jsme si polepšili o dvě místa a dokonce jsme přeskočili i USA. Na posledních místech se naopak umístily africké státy Čad nebo Jižní Súdán. Index kvality života sestavuje každý rok společnost Deloitte ve spolupráci s neziskovou organizací Social Progress Imperative.

Stejně jako loni se na prvním místě umístilo Norsko, za ním pak Dánsko a na třetím místě skončilo Švýcarsko. Naopak nejhůře dopadly africké země Čad, Středoafrická republika a Jižní Súdán. I když si Česko polepšilo o dvě příčky, bodově si mírně pohoršilo. Loni získala Česká republika 84,66 bodů, letos 84,36. Mírný propad způsobilo zhoršení kvality životního prostředí a přístup k informacím.

Česká republika si vede dobře zejména v ekonomických ukazatelích. Vysoce hodnocené je u nás postavení v základních lidských potřebách. Zlepšení bylo zaznamenáno v oblasti výživy a základní lékařské péče, tam Česko poskočilo o jedno místo vpřed. Na druhou stranu se mírně zhoršil ukazatel přístřeší. Patrné zlepšení se ukázalo i u základních lidských práv a svobod.

Výrazněji se pak Česká republika posunula v přístupu k vyššímu vzdělání. Aktuálně se v žebříčku držíme za Koreou a před Estonskem, které předehnalo i USA. „I ty nejbohatší země mají slabiny, které musí řešit. Celosvětově bychom měli být znepokojeni, že klesají ukazatele osobních práv. A to i v kolébce demokracie, jakou je USA,“ uvedl ČTK prezident společnosti Deloitte Josef Kotrba.

„Porovnáme-li státy visegradské čtyřky právě v oblasti osobních práv, tak je Česko daleko před Slovenskem, Polskem a Maďarskem,“ doplnil.

Z globálního hlediska se kvalita života na světě zlepšuje. Největší progres je zaznamenán v oblastech přístřeší, úrovně pitné vody a hygieny, přístupu k informacím a přístupu k vyššímu vzdělání. V ČR je nejlépe hodnoceno například pokrytí elektřinou či dostupnost pitné vody.

Mohlo by vás zajímat

Další články