Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Kusovky se nesmí nabízet už 15 let, trafikanti jednotlivé cigarety přesto prodávají!

+ Další fotografie
Hluboko do kapsy, ale chuť na cigaretu je v přesile? Takovou situaci dokáží Češi snadno vyřešit koupí kusovky, jejíž cena se pohybuje od pěti do deseti korun. Jenže zákon o spotřebních daních z roku 2003 prodej jednotlivých cigaret zakazuje. A přestože míst, kde se dají pořídit, výrazně ubylo, stále se je nepodařilo úplně vymýtit. Redaktoři eXtra.cz se o tom se skrytou kamerou přesvědčili na pražském Smíchově.

Dlouhých patnáct let se v Česku nesmějí prodávat kusovky. Mnohým kuřákům zákon o spotřebních daních z roku 2003 značně zkomplikoval život. Někteří totiž na celou krabičku nemívají peníze, a tak jim koupě jednotlivých cigaret za pár kaček může vytrhnout trn z paty.

I přes zákaz se trafikanti, kteří prodej kusovek umožňují, stále najdou. Podle dat České obchodní inspekce (ČOI) z roku 2012 zjistili inspektoři porušení zákazu v 677 případech z 2 671, což dělalo rovných 25,4 %. Prodejci tehdy dohromady vyfasovali pokuty přesahující 2 miliony korun. Kontrola v roce 2016 už ale zaznamenala porušení jen ve 36 z 3 845 kontrol.

Na prodeji kusovek se dá vydělat více než na celé krabičce, i z toho důvodu jde o zakázanou a postihovanou činnost. Redaktoři eXtra.cz se sami přesvědčili, že se kusovky stále prodávají. S brýlemi se skrytou kamerou, kterou zapůjčil e-shop www.spyobchod.cz, jsme vyrazili na pražský Smíchov. Tam nám v jedné z trafik prodali jednu cigaretu za 8 Kč. Při průměrné ceně 100 Kč za krabičku, v níž je dvacet cigaret, je tak očividné, že prodejem kusovek si v tomto obchodě přijdou na 60 Kč navrch.

Před rokem 2003 se jednotlivě mohly prodávat jen okolkované cigarety od společnosti Tabakus Group Karvinná. Byly opatřeny ještě jasně viditelným nápisem "kusovka". Kdo tehdy prodával kusovky jiných značek, porušoval zákon stejně jako dnes.

Nutno také podotknout, že z podniků, které redaktoři eXtra.cz na Smíchově navštívili, se porušení zákona nedopustili ani v jedné vietnamské večerce. Naopak v nich při padnutí slova kusovka automaticky nabízeli doutníčky, jejichž prodej je legální. Jednotlivou cigaretu nám prodali jen v klasické trafice.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy