Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Kus historie zmizne lusknutím prstů: Krkonošský most půjde k zemi

Historický most v Poniklé, který je starý 165 let čeká demolice.
Zdroj: Wikipedie
historie

Staré Krkonoše pomalu mizí, historický obloukový most přes Jizeru v Poniklé, který byl postaven roku 1856 brzy nahradí nový most "Na Mejtě". Demolici, která navždy vymaže kousek české historie řada místních kritizuje, most ale není památkově chráněný, jeho demolicie nyní zkomplikuje i dopravu.

Demolici kamenného obloukového mostu z roku 1856 kritizuje řada místních i chalupářů. Most ale není památkově chráněný. "Je v nevyhovující stavu," řekl Sviták. Pravidelné prohlídky podle něj odhalily podélné trhliny v kamenné klenbě ve všech polích, vlivem dlouhodobého zatékání do mostu došlo také k plošné degradaci kamene klenby. Ve třetím poli je navíc pokleslá část kamenů ve středu klenby a vlivem dlouhodobého přetížení mostu dochází na obou okrajích klenby k vysunutí kamenného zdiva.

Kamenný most nahradí betonový

Starému mostu podle Svitáka navíc chybí bezpečností prvky a bezpečně po něm nemohou projít ani chodci. Most proto půjde k zemi. "Využijí jen pilíře na březích, z koryta řeky nosné pilíře zmizí," řekl Sviták. Kamenný most nahradí betonový, dlouhý přes 53 metrů a přes devět metrů široký. "Budou tam pochozí římsy, které zajistí bezpečný pohyb chodců," dodal hejtmanův náměstek.

Pro místní i rekreanty je demolice frekventovaného mostu komplikací. "Ten kamenný most je jedinou spojnicí mezi jádrem Poniklé a místní částí Přívlaka," řekl ČTK starosta Poniklé Tomáš Hájek (Ponikelské obrození). Pro místní ale podle něj obec ve spolupráci s krajem připravila náhradní objízdnou trasu, která je kratší. Navíc se podle něj podařilo zajistit řešení, jak most přes zimu zprůjezdnit. "Přes zimní měsíce by naše místní trasy nefungovaly, jsme v horách a bývá tu hodně sněhu," dodal.

Výskyt chráněné ryby vše zkomplikovalo

Rekonstrukci mostu za více než 20 milionů korun zajistí lovosická společnost Raeder & Falge, práce měly původně začít už v dubnu, vše ale zkomplikoval výskyt chráněné rybky vranky obecné v Jizeře. Kvůli vzácné rybce dovolila Správa KRNAP zahájit práce až v červenci. Kraj chtěl původně projekt úplně zrušit, vypovědět smlouvu s dodavatelem by ale bylo nákladné. Dodavatel navíc podle Svitáka ujistil, že do zimy dokáže nový most provizorně zprůjezdnit. Na jaře by se pak měli stavbaři na místo vrátit, až to ochránci přírody dovolí.

Demolice zkomplikuje dopravu

Demolice a výstavba nového mostu "Na Mejtě" přes Jizeru v Poniklé zkomplikuje od pátku dopravu na Semilsku, objízdná trasa je dlouhá 24 kilometrů. Most leží na frekventované komunikaci druhé třídy 290, která se přes něj napojuje na hlavní silnici 14 vedoucí z Jilemnice na Rokytnici nad Jizerou. Objíždění uzavřeného úseku po horských komunikacích je náročné, podmínkou proto je zprůjezdnění mostu na zimu, řekl dnes novinářům náměstek libereckého hejtmana Jan Sviták (Starostové pro liberecký kraj).

Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Další články

Nejnovější kauzy