Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Kuriózní návrh expertů: Výměna špinavé pleny jen se souhlasem dítěte

Přebalování dítěte.
Zdroj: Profimedia
Nový zákon?

S velmi kuriózním doporučením přišla australská síť výchovných a vzdělávacích středisek pro děti v předškolním věku. Pokud chtějí rodiče svým dětem vyměnit špinavé pleny, měli by se jich dle organizace předem zeptat na souhlas. Odborníci jsou přesvědčeni, že je při procesu zapotřebí vzájemný respekt. 

Výměna špinavých plenek nepatří zrovna k nejoblíbenějším domácím pracím a většina matek i otců ji chce mít co nejrychleji za sebou. Australská organizace Only About Children spravuje více než 75 výchovných center pro děti předškolního věku v městech Sydney, Melbourne a Brisbane a tento systém chce změnit.

Rodiče by se podle organizace měli zajímat o to, jestli způsob umývání a přebalování považují jejich potomci za správnou věc a je to pro ně v pořádku. „Nejde jen o to, nahradit staré plenky novými. Dítě by se během celého procesu mělo cítit dobře. Záleží na tom, jaký si ke svému rodiči vytvoří vztah,” citoval oficiální vyjádření organizace zábavní web LADbible.

Vzájemný respekt mezi rodiči a dětmi

Cílem australských výchovných poradců je posílit práva dětí a vzájemný respekt mezi nimi a rodiči, který je z jejich pohledu při výměně plen klíčový. Pokud chtějí děti opláchnout vodou, neměli by to dělat bez předchozího varování.

Organizace považuje za nevhodné, když rodiče začnou dítěti plenku vyměňovat ve chvíli, kdy si hraje. Mluvte s dětmi o tom, co se chystáte provádět, a nebojte se je požádat o součinnost,” píše se v seznamu rad, který australští odborníci zveřejnili.

Nikoho do ničeho nenutit

Rodiče by měli u starších ratolestí chápat, pokud bude chtít dítě při přebalování stát. A měli by mu také navrhnout, zda si plenku nechce sundat samo, nebo se samo utřít. Na edukačních materiálech pro rodiče se podílela také výchovná poradkyně Angela Ngavaine, která uvedla: „Pokud se dítěte zeptáme, jestli je připravené na výměnu plenky, a ono zavrtí hlavou, měli bychom mu například říct, že nejprve přebalíme jeho sourozence a pak se k němu vrátíme,” vysvětlila.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy