Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Kuřáci se plácnou přes kapsu: Cigarety zdraží nejvíc v historii

Zdroj: Pixabay.com
změny
Už 1. března přichází největší zdražení cigaret v historii Česka. Ceny prudce porostou a kuřáci si za krabičku připlatí až 15 korun. Vláda už dříve vyjádřila, že výrazné zdražování je prý nejlepší cestou k tomu, aby Češi přestali kouřit. Zvýšení spotřební daně se dotkne i lihovin.

Zatímco dnes Češi za krabičku cigaret v průměru platí 90 korun, už od prvního března ceny v důsledku zvýšení spotřební daně prudce porostou. „V těch uplynulých deseti letech docházelo k průměrnému ročnímu zdražování o zhruba tři koruny na krabičku, nyní to zdražení bude až pětinásobné,“ uvedl pro televizi Nova ekonom Lukáš Kovanda.

Ačkoliv podle vlády je zdražování nejlepší cestou, kterou lze zvolit k donucení občanů přestat kouřit, už dřívější nárůsty cen ukázaly opak. Krabička cigaret byla o něco dražší s každým rokem a finance nejsou u závislých kuřáků rozhodující.

Ekonomové si podle Kovandy myslí, že jakkoliv je pozitivní, že zvýšení daně zvýší příjmy státního rozpočtu, v důsledku může vést i ke zvýšení aktivity na černém trhu.

Lihoviny

Zvýšení spotřební daně se dotkne i lihovin. „Tam už to je úplně iracionální. Lidé budou popíjet sice možná méně vodek, ale alkohol místo toho do svého těla dopraví prostřednictvím vypití piva nebo vína - a možná i ve vyšší míře,“ dodal Kovanda.

Cigarety a lihoviny za staré ceny budete moci za staré ceny sehnat zhruba ještě měsíc. Už od 1. června bude povinností prodejců v obchodech nabízet už jen výrobky s novou sazbou a s novými kolky.

Související články

Další články