Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Kuřáci, pozor: 20 cigaret denně vám může poškodit zrak a BAREVNÉ VIDĚNÍ

Zdroj: Facebook
studie
Nová studie prokázala, že kuřáci mají snížené vnímaní u rozlišování barevného spektra. Stejně tak mají větší problém vidět kontrast a stíny na rozdíl od nekuřáků.

Všichni jistě víte, že kouření vám může způsobit rakovinu plic a mnoho dalšího. Ale že kvůli kouření můžete ztratit zrak a zdravé vnímaní barevného spektra, tak s tímto tvrzením nově přišli vědci. Tvrdí, že 20 cigaret denně vám může být osudným, protože je zde možnost poškození zraku a zároveň se vám může poničit schopnost vnímaní barev.

Studie pod vedením univerzity Rutgers v New Jersey zjistila, že těžcí kuřáci nevidí tolik rozdílů mezi barvami ve srovnání s nekuřáky. Ve skupině 134 zdravých lidí ve věku od 25 do 45 let bylo 71 lidí, kteří za život vykouřili méně než 15 cigaret, zatímco 63 z nich kouří více než 20 cigaret denně.

Vědci zkoumali, jak dobře účastníci na obrazovce vidí úroveň kontrastu a barvy. U kuřáků byl značný rozdíl při rozeznávání červeno-zeleného a modro-žlutého spektra. Cigarety obsahují látky, které mohou při častém užívání poškodit krevní cévy v očích a způsobit tak poničení barevného vnímání.

Související články

Další články