Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Kultura má opět ministra: Prezident Zeman jmenoval do funkce Lubomíra Zaorálka

Zdroj: archiv
POLITIKA
Po třech měsících končí spory politiků a dohadování o to, kdo má vést ministerstvo kultury. Prezident Miloš Zeman (74) v úterý jmenoval novým ministrem kultury bývalého ministra resortu zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

Dlouhé měsíce se vedly spory politiků kvůli postu ministra kultury. Vše začalo v dubnu, když bývalý ministr Antonín Staněk (ČSSD) odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.

Sociální demokracie se v květnu ale rozhodla Staňka vyměnit. Prezident Miloš Zeman se Staňka zastával. A díky obstrukcím ho dokázal udržet ve funkci do konce července. Při konečném odvolání ale dal zřetelně najevo, že kandidát ČSSD na post ministra kultury Michal Šmarda u něj nemá podporu. Po vleklých dohadech se nakonec místopředseda sociální demokracie sám nominace do vlády vzdal.

Šéf ČSSD Jan Hamáček pak jako kandidáta vybral Zaorálka. Zkušeného politika, který ukončil nesoulad ve vládě. Zeman se setkal se Zaorálkem v pondělí.a v úterý ho jmenoval do funkce.

Související články

Další články