Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Kultovní telekomunikační věž na pražském Žižkově: Jak to vypadá uvnitř?

Takto vypadá sídlo společnosti CETIN na Žižkově.
Zdroj: archiv
+ Dalších 27 fotografií
Ústřední telekomunikační budova je komplexem budov u Olšanských hřbitovů a Praze 3 dominuje od osmdesátých let. Dříve tu spojovatelky dennodenně spojovaly hovory a dnes se zde nachází CETIN, Česká telekomunikační infrastruktura a.s., která spravuje a provozuje největší datovou a komunikační síť pokrývající celé území České republiky a ke svým klientům umí dostat vysokorychlostní internet.

Ústřední telekomunikační budova byla otevřena v roce 1980 mezinárodní a tranzitní ústředna. Ve své době šlo o naprosto ojedinělý stavebně-architektonický počin. Podle objemu obestavěného prostoru šlo tehdy o největší budovu v Československu. Součástí je i věž vysoká 78 m, která slouží pro umístění rádiové přenosové techniky.

První projekční plány na Ústřední telekomunikační budovu byly už v šedesátých letech, samotná výstavba proběhla mezi lety 1971 – 1980. Kolaudace byla 3. 1. 1980, když už fungoval jak mezinárodní tak meziměstský provoz. Původně v budově pracovaly stovky spojovatelek přepojujících hovory. Všechno se ale mění a modernizuje.

Lidských faktor spojoval hovory do poloviny 90. let, kdy přišla rozsáhlá digitalizace. e a zaměstnance nahradila výpočetní technika. Začaly fungovat automatizované digitální ústředny a technici pouze dohlíželi na činnost strojů.

Už v historii měla tato komunikační budova pověst jednoho z nejlépe vybavených technických pracovišť a nejinak je tomu i dnes. CETIN má jedny z nejmodernějších pracovišť v republice – Dohledové centrum CETIN a laboratoř.

Zvenku vypadají komplexy budov jako nudné administrativní králíkárny, ale nenechte se mýlit. Dominantou je vysoká věž, odkud je vidět až na daleký Ještěd. V nejvyšší části věže se nacházejí původní kanceláře z 80. let, ze kterých na vás dýchne nostalgie. Kromě toho je v budově také menší improvizované, pro veřejnost bohužel nepřístupné, muzeum, kde jsou k vidění všechna možná komunikační zařízení od potrubní pošty přes nejstarší telefony či psací stroje. Ty už dávno nahradila moderní zařízení jako je dohledové centrum monitorující komunikační síť v České republice i každý výkyv počasí, který by mohl být vliv na problémy s připojením.

Chodby budovy jsou spletité a stačí, když se 3× otočíte a jste ztraceni. Tereza Gáliková, tisková mluvčí CETINu, vtipkovala, že i zaměstnanci se zorientují až po měsících práce. Patra na sebe navíc nenavazují a mají jinou výšku v administrativní a technické části budovy. Do toho všeho jsou v celém prostoru dlouhé chodby s desítkami zákrut a nekonečná schodiště. Místo pro natáčení thrilleru jako stvořené.

Budova má za sebou dlouhou historii, ale co se s ní stane za pár let není jasné. CETIN zde bude působit do roku 2022 a poté bude osud komplexu plně v rukách majitele, společnosti Central Group. Podívejte se do galerie a uvidíte, jaká fascinující místa se zde nacházejí.

Související články

Další články