Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Kultovní seriál Dawsonův svět slaví výročí: Jak se změnili herci, které jsme kdysi milovali

Seriál Dawsonův svět se začal vysílat 20. února 1998.
Zdroj: The WB Television Network
+ Dalších 6 fotografií
proměna
Seriál Dawsonův svět dnes slaví 23. výročí uvedení na televizní obrazovky. Od minulého týdne můžeme najít všechny epizody na Netflixu. Jak se 23 let od premiéry změnili Dawson, Joey, Percy, Jen a další?

20. února 1998 byli diváci poprvé zavedeni do fiktivního města Capetown v Massachusettes. Po šest sezón se potkávali s Dawsonem, Percym, Joey, Jen a dalšími. Řešili jejich vztahy, teenage bolesti (ty hlavně) a později i jejich pracovní život. Dawsonův svět sice skončil před více než 17 lety, ale řada diváků na něj dodnes nedá dopustit. Ve své době totiž velmi otevřeným způsobem řešil problémy teenagerů tak, jak si to jiné televizní seriály nedovolily. Všech šest sérií kultovního seriálu si nyní můžeme připomenout na Netflixu. Zatím bohužel bez českých titulků, které by ale měly být v dohledné době k dispozici.

James Van Der Beek (Dawson Leery)

Dawson Leery měl ambice stát se novým Stevenem Spielbergem a do svých filmů obsazoval své přátele Paceyho a Joey. Jeho představiteli Jamesi Van Der Beekovi je nyní 43 let, což jen dokazuje, jak čas letí. Po skončení Dawsonova světa se uchytil v televizních seriálech jako Kriminálka: Oddělení kybernetiky, Pokoj 104 nebo aktuální Pose. Van Der Beek se snažil vymanit ze škatulky Dawsona Leeryho ve skvělém filmu Pravidla vášně, který bohužel skoro nikdo neviděl. Také se účastnil americké verze Stardance, kde skončil na pátém místě. Stejně jako je plodný před kamerou, je plodný i ve svém soukromém životě, a to doslova. Herec byl dvakrát ženatý a má pět dětí. Jeho první manželství trvalo sedm let, když byl ženatý s dalším devadesátkovým TV idolem Heather McComb. V roce 2010 pak dal menželství druhou šanci, tentokrát s konzultantkou Kimberly Brook, s níž má všech pět potomků.

Katie Holmes (Joey Potter)

Ta nejlepší představitelka holky odvedle byla dlouho ve světlech reflektorů díky svému manželství s Tomem Cruisem Spolu byli sedm let a dohromady mají čtrnáctiletou dceru Suri Tu Katie vychovává sama, protože Tom svou dceru už roky neviděl. Nedávno se ale o ni začal opět zajímat, což Katie nelibě nesla, protože Cruise je známý scientolog. Po románku s hercem Jamiem Foxxem nyní herečka chodí se šéfkuchařem Emiliem Vitolem Jr., který je o 11 let mladší. Ještě než se vdala za Toma Cruise, stačila se Kate objevit ve filmech Batman začíná, Děkujeme, že kouříte nebo První dcera. Během jejich manželství se před kamerou objevovala sporadicky a šuškalo se, že za to může Tom, který jí měl bránit v herecké kariéře. Od jejich rozvodu se objevila v seriálech Kennedyovi, Ray Donovan a mnoha dalších. Také už má za sebou svůj režijní debut v dramatu All We Had, kde zároveň hraje hlavní roli.

Michelle Williams (Jen Lindley)

Jen byla zamilovaná do Dawsona Leeryho, což bohužel nevyšlo a kvůli její zamilovanosti došlo k rozkolu mezi ní a Joey. V podání Michelle Williams prošla její postava za dobu seriálu největší proměnou ze všech. Zdaleka nejúspěšnější herečka z celého ansámblu Dawsonova světa má na kontě už čtyři oscarové nominace za své výkony ve filmech Zkrocená hora, Blue Valentine, Můj víkend s Marylin a Město u moře. Také vyhrála dva Zlaté glóby za seriály Manchester a Fosse/Verdon, stejně jako získala Emmy za posledně zmiňovaný seriál. V soukromém životě byla partnerkou Heatha Ledgera, se kterým randila od roku 2004. Rozešli se v roce 2007, rok před hercovou tragickou smrtí, spolu mají nyní patnáctiletou dceru Matildu. Michelle se později provdala za muzikanta Phila Elveruma, se kterým ovšem vydržela pouhý rok. Čtyřicetiletá herečka je momentálně provdaná za divadelního režiséra Thomase Kaila, se kterým má roční dceru.

Joshua Jackson (Pacey Witter)

Pacey Witter byl Dawsonovým nejlepším kamarádem a také tím, který si v seriálu prošel nejvíce aférkami. Dvaačtyřicetiletý kanadský herec Joshua Jackson je poslední dobou v kurzu díky prestižním televizním projektům Little Fires Everywhere, Když nás vidí nebo Aféra (což mimochodem není seriál o románku mezi Paceym a jeho učitelkou Tamarou Jacobs). Pokoušel se také prosadit ve filmu, ale bez větších úspěchů. Joshua plnil titulky buvlárních deníků díky svému vztahu s německou herečkou Diane Kruger, se kterou byli 13 let. Poté se rozešli a Joshua se v roce 2019 oženil s britskou herečkou Jodie-Turner Smith. Loni přivítali na světě své první dítě, dceru Janie.

Busy Philips (Audrey Liddell)

Audrey přišla do seriálu až v páté sezóně jako nejlepší kamarádka Jen a rychle se stala oblíbenkyní diváků. Nyní jedenačtyřicetiletá Busy Philips je opravdu hodně zaměstnaná, mohli jsme ji vidět v seriálech Pohotovost, Město žen nebo Terminátor: Příběh Sáry Connorové. Herečka měla také svou vlastní talk show Busy Tonight. V současné době je jednou z nejhlasitějších aktivistek za práva žen. Zasazuje se za právo žen na potrat ve státech, kde je to zákazané. Je to i z toho důvodu, že sama podstoupila potrat, když jí bylo 15 let. Stejně tak se zasazuje o práva žen ve filmových štábech. Busy má se svým manželem, scenáristou Marcem Silversteinem, dvě děti. Její dvanáctiletá dcera Birdie nedávno oznámila svůj coming out, přičemž její hrdá máma Busy oslovuje Birdie zájmenem "oni".

Kerr Smith (Jack McPhee)

Když je řeč o LGBT, musíme zmínit i Jacka McPheeho, jednu z prvních otevřeně gay postav v historii amerických televizních seriálů. Jack byl nejlepší kamarád s Jen, která nejprve netušila, že je gay a byla do něj zamilovaná. Takže stejně jako u Dawsona narazila, akorát z jiného důvodu. Herec Kerr Smith, který Jacka ztvárnil, se od konce seriálu objevil jen v menších rolích v seriálech Agenti S.H.I.E.L.D. nebo nejnověji Riverdale. Během účinkování v Dawsnově světě si ještě stihnul zahrát jednu z hlavních rolí v legendárním Nezvratném osudu. V osobním životě je Kerr podruhé ženatý. První manželství s herečkou Harmony Everett se rozpadlo po šesti letech v roce 2009. Se svou druhou manželkou Lisou provozuje síť wellness studií.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy