Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Kultovní pražské hospodě U Rotundy hrozí zánik: Tady sedávali máničky i estébáci

Hospoda U Rotundy: Podaří se ji ještě zachránit?
Zdroj: Extra.cz/Martin Procházka
+ Dalších 8 fotografií
nahnutý osud

Hospoda U Rotundy v samém centru Prahy patří mezi legendy. Mezi spoustou nerozeznatelných turistických podniků působí svou nabídkou pravých českých pokrmů a piva za levné ceny jako zjevení. Právě jí však nyní hrozí zánik kvůli dluhu na nájemném.

Tradičních českých hospod s levným a dobrým jídlem i pivem a přátelskou atmosférou pomalu, ale jistě ubývá. Obzvlášť to platí pro centrum hlavního města, které se nezadržitelně stává spíše skanzenem pro turisty než pulsujícím srdcem metropole. Hospoda U Rotundy patří mezi poslední z tradičních "čtyřek" - tedy levných českých hospod v centru Prahy.

Máničky i estébáci

Její kouzlo spočívá mimo jiné v tom, že se v ní setkávají lidé z různých tříd i profesí. "Chodí sem turisté, studenti, dělníci, umělci, štamgasti..." vyjmenovává básník a znalec pražské hospodské scény Karel Schestauber, proč se do Rotundy rád vrací, a přidává historické okénko: "Za normalizace tam seděli přes den máničky a večer estébáci z nedaleké Bartolomějské."

Jak zmiňuje, hostinec je po lehké rekonstrukci, ale své kouzlo neztratil dodnes. Nyní se však nad jeho osudem stahují mračna. Podnik totiž dluží na nájemném. Zmínky o možném konci hospody aktivizovaly místní i přespolní zákazníky, aby podepsali petici za její záchranu. Ta už nyní čítá téměř dva tisíce podpisů.

Jde o konkurenční boj?

Jak však upozorňuje bývalý starosta Prahy 1 Pavel Čižinský, kolem celé věci může jít o více než jen dluh na nájmu: "Vedení Prahy 1 (ODS, TOP 09, STAN a spol.) dalo v červnu tomuto podniku výpověď s odůvodněním, že podnik dluží nájemné. To je pravda, jenže… Kdo trochu zná Prahu 1, ví, že nájem zde neplatí kdekdo. Já osobně jsem upozorňoval na dlouhodobá neplacení nájemného od firem kontroverzního podnikatele bémovské éry, Sebastiana Pawlowského, ale on výpověď nedostal. Navíc, ti opravdu dobří kamarádíčkové starých struktur se do žádného prodlení s hrazením nájemného dostat ani nemohou, neboť buď podle smlouvy vůbec žádné nájemné platit nemusí, nebo je jim nájemné včas odpuštěno," uvádí Čižinský.

Se žádostí o vyjádření jsme oslovili i vedení Prahy 1.To však do uzávěrky článku na dotazy nereagovalo.

Související články

Další články