Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Kultovní kapela a-ha vystoupí poprvé v Česku: 5 věcí, které byste o nich měli vědět

Zdroj: archiv A-ha
+ Dalších 6 fotografií
KONCERT LEGENDY
Turné legendárních a-ha si určitě nenechají ujít stovky tisíc lidí po celém světě. Nostalgie poteče proudem. V Praze vystoupí 28. října 2020. Norská trojice zazpívá megahit Take On Me i další písničky ze své nejslavnější desky.

Kapela a-ha vznikla v norském Oslu v roce 1982. Za tu dobu natočila 10 alb a prodala přes 40 milionů desek. Za svoji kariéru ohlásila dvakrát pauzu. Poprvé v roce 1994. Po čtyřech letech se vrátila a fungovala až do roku 2010. V roce 2015 ohlásila návrat podruhé. Poslední album Cast in Steel norské trojici vyšlo v roce 2015.

Název skupiny kupodivu nemá žádný hlubší význam

Nejspíš netušíte, jak vzniklo zvláštní pojmenování kapely: Hlavní kytarista Paul Waaktaar-Savoy podal svůj poznámkový blog zpěvákovi Mortenu Harketovi a ten si v něm všiml poznačeného slova a-ha. „To je skvělé slovo. Budeme si tak říkat!“ pronesl Morten. A jak řekl, tak se stalo.

Dřívější verze slavné Take On Me propadly

V roce 1984 nahráli a-ha svou nejslavnější píseň, kterou proslavil mimo jiné i napůl animovaný klip, s producentem Tonym Mansfieldem a vydali ho jako singl pouze v Evropě. Doma v Norsku se umístil na 3. místě, ale jinak se v žádné další evropské zemi neuchytil. V Anglii dokonce naprosto propadl.

Až následná, v celkovém pořadí třetí verze Take On Me se zmiňovaným videoklipem z roku 1985, se dostala do hledáčku MTV a díky tomu se stala celosvětovým hitem.

Úspěch automaticky neznamená peníze

Když členové kapely zjistili, že jejich singl je na prvním místě Billboard Chart, vyrazili to oslavit do nóbl restaurace. Objednali si drahou večeři, po které následovalo ještě dražší šampaňské. Jaké bylo jejich překvapení, když při placení byla jejich karta odmítnuta. Že úspěch v hudebních žebříčcích automaticky neznamená okamžitý finanční profit, pochopili pánové z a-ha hodně rychle.

Zpěvák Morten Harket uzpívá až pět oktáv

Už od svých čtyř let psal Morten Harket vlastní písničky a ve stejném věku začal i s hrou na piano. Chyběla mu ale disciplína k pravidelnému tréninku, proto u něj dlouho nevydržel. Což u člověka s jeho rozsahem hlasu nejspíš zas až tak nevadí. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že Harket může mít rozsah až pět oktáv, těla více než třeba Mariah Carey.

Drží rekord v Guinnessově knize rekordů

V roce 2000 Morten ustanovil nový světový rekord, a to za nejdéle drženou jednu notu v písničce. Podařilo se mu to po dobu 20,2 sekund s písničkou Summer Moved On.

Koncert a-ha v Praze

Evropské turné zasvěcené 35. výročí vydání jejich nejslavnějšího alba Hunting High and Low, ze kterého pochází i megahit Take On Me, odstartuje 28. října 2020 právě v Praze. Na pódiu budou stát všichni tři původní členové a-ha: Morten Harket, Magne Furuholmen a Paul Waaktaar-Savoy. Českému publiku naservírují unikátní kombinaci nových skladeb a klasických hitů.

Koncert skupina odstartuje přehráním všech deseti skladeb z debutového alba Hunting High and Low z roku 1985, včetně Take On Me nebo The Sun Always Shines On TV. Doplní je největší hity a-ha i aktuální novinky.

Související články

Další články