Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Kudrnatý krasavec z Profesionálů po čtyřiceti letech: Doylea byste na ulici dnes nepoznali

Martin Shaw.
Zdroj: koláž eXtra.cz/ profimedia, London Weekend Television
+ Dalších 10 fotografií
proměna

Seriál Profesionálové se ve své době těšil u diváků velké oblibě. Snad každý si vzpomíná na sympaťáka Doyla, kterého ztvárnil populární herec Martin Shaw. Čtyřleté období natáčení ho vyneslo na vrchol slávy, avšak jak herec přiznal v rozhovoru pro Radio Times, na natáčení nevzpomíná rád. Shaw v lednu oslavil 78. narozeniny, ale na ulici byste ho pravděpodobně nepoznali. Jeho ikonické kudrny jsou sice pryč, ovšem charisma se neztratilo. 

Martin Shaw se zapsal do povědomí diváků zejména díky kriminálnímu seriálu Profesionálové, kde si střihl roli agenta Raye Doyla. V rozhovoru pro Radio Times se svěřil, že na natáčení nevzpomíná s láskou a neměl v plánu zůstat v kultovním britském seriálu tak dlouhou dobu. Letos oslavil 78. narozeniny, a ačkoli jeho kudrny jsou nenávratně pryč, pověstné charisma si zachoval.

Když začínal s natáčením, bylo herci pouhých 32 let. V populární sérii po boku kolegy Lewise Collinse oba excelovali a diváci si je velmi oblíbili. Ačkoli ho seriál přivedl na vrchol jeho slávy, nebyl spokojen zejména se smlouvou, kterou podepsal. "Bláhově jsem podepsal smlouvu, o které jsem si myslel, že mě z ní pustí. Je to jen moje chyba. Myslel jsem si, že budu moci milostivě říct: 'Děkuji vám mnohokrát, ale tohle není pro mě," říká v rozhovoru pro Radio Times a dodává, že neměl v plánu natáčet všechny čtyři série.

Shaw se snažil zbavit nálepky Doyla

Kvůli nepříjemnostem se smlouvou a setrvávání v seriálu i přes jeho nevoli si k roli vybudoval i určité antipatie, které postupem času naštěstí vymizely. "Upsal jsem se ke smlouvě, která mě hodně zavazovala. Neměl jsem problém kvůli tomu, že bych se po čtyřech letech role agenta nedokázal vzdát. Dalo mi to zase prostor pro něco jiného. Je to životní epizoda, která začíná a končí. Všechny antipatie už naštěstí zmizely," vysvětlil v rozhovoru pro Huffington Post.

Ze slavné seriálové trojice už je naživu pouze Shaw. Gordon Jackson, seriálový George Cowley, který vedl vyšetřovací jednotku CI5, podlehl rakovině kostí. Tato zákeřná nemoc se stala osudná i Lewisovi Collinsovi, seriálovému Williamu Bodiemu, který s rakovinou bojoval dlouhých pět let, nakonec však bitvu prohrál a zemřel ve svém domě v Los Angeles.

Martin Shaw se od osmdesátých let televizi vyhýbal a věnoval se divadlu. Nadále se snažil zbavit nálepky „Raye Doyla“, což se mu ale nedařilo, role byla příliš ikonická. Nakonec se však před kamery znovu vrátil. Diváci ho v letech 2007-2017 mohli vídat v hlavní roli seriálu Inspektor George Gently či v seriálu The Long Call.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy