Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Kudla do zad? Příště půjdeme do voleb bez Pirátů, řekl Rakušan

Ivan Bartoš a druhý volební lídr Pirátů a Starostů Vít Rakušan.
Zdroj: Se svolením Pirátů a Starostů
Koalice

Předseda STAN Vít Rakušan poskytl Právu rozhovor o současné politické situaci. Vyjádřil se nejen k prezidentu Zemanovi, ale také zodpověděl otázku, jestli by šel STAN po rozepřích s Piráty znovu do koalice.

V současnosti se na české politické scéně neřeší nic jiného než budoucí sestavování vlády. Prezident Miloš Zeman, jehož zdravotní stav byl dlouho předmětem diskuzí, v nedávném rozhovoru přiznal, že nebude mít problém pověřit Petra Fialu (ODS) sestavováním vlády. Andrej Babiš sestavení nové vlády odmítl.

„Evidentně to vypadá, že je mu podstatně lépe, což celé další dění zjednodušuje. Pokud vláda skutečně podá demisi po ustavující schůzi Sněmovny, v té chvíli už bude na řadě pan prezident,” prozradil v rozhovoru pro Právo Vít Rakušan (STAN). „Sám řekl, že nebude proces žádným způsobem zdržovat. Což je názorový posun a bylo by dobře, kdyby byl proces předání moci takto hladký, protože by se nová vláda poměrně brzy mohla ujmout své práce,” dodal.

Příště půjdeme sami

Volby do Poslanecké sněmovny vyhrála trojkoalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), ale v budoucí vládě se k nim připojí i koalice PIRSTAN (Piráti a Starostové a nezávislí). Voliči navíc ve volbách zcela vykroužkovali Starosty, kteří získali třiatřicet mandátů a Pirátům tak zbyly jen čtyři. Jednalo se o nečekaný výsledek a hlavně veliký neúspěch pro Piráty.

Starostové byli už ve třech koalicích (TOP 09, lidovci a nyní Starostové, pozn. red.) a jak se zdá, bylo to také naposledy. „Pokud se mě ptáte na současnou atmosféru ve STAN, tak je odpověď jasná: Příště půjdeme sami,” nechal se slyšet Vít Rakušan.

Piráti před několika dny zveřejnili analýzu, která vinila Starosty z volebního debaklu. V médiích se krátce nato začalo mluvit o rozepřích mezi těmito stranami, což však Vít Rakušan odmítl. Je překvapivé, že máte všichni představu o tom, že když se s Piráty potkáme, tak máme šavle, kolty a je tam nenávist. Oni v pondělí zveřejnili analýzu, ale v úterý jsme se v osm ráno sešli před jednáním se Spolu a tam jsme si řekli: Teď nebudeme řešit žádné interní problémy, to si užijme někdy jindy, teď se pojďme připravit jako koalice,” uzavřel Rakušan.

Související články

Další články