Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Kudla do zad a poslední hřebík do rakve: Tomáš Prouza vidí další umrtvení Česka černě

Kudla do zad a poslední hřebík do rakve: Tomáš Prouza vidí další umrtvení Česka černě
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
rozhovor
Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR opět kroutí hlavou nad tím, s čím přišla vláda. Kvůli opatřením podle SOCR vznikl další zmatek a místo toho, aby vláda nechala otevřené maloobchody, o kterých opakovaně tvrdila, že se tam nákaza nešíří, přišla s novým systémem, který nikdo nechápe. Promluvili jsme si s prezidentem celého Svazu Tomášem Prouzou. Co nám k tomu řekl?

A je tu zase další lockdown. Pátý stupeň pohotovosti bude platný od neděle 27. prosince. Obchody budou moci prodávat jen a pouze základní životní potřeby. Pokud tedy půjdete pro hračky nebo oblečení, máte smůlu. Domů si můžete koupit pouze jídlo, drogerii nebo léky.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza k tomu redakci eXtra řekl své a rozhodně tyto vládní kroky nevidí jako ty šťastné. Ba naopak, má za to, že to může být pro malé obchody či restaurace nebo hotely poslední hřebíček do rakve.

Od neděle bude platit lockdown. Jaký mate názor na to, že po necelých 3 týdnech, co vláda nechala otevřít obchody, tak je opět žene do dalšího uzavření?

Toto neustálé otevírání a uzavírání je pro firmy i jejich zaměstnance obrovskou zátěží – nemohou plánovat, žijí ve velké nejistotě a vůbec netuší, jestli dokáží přežít, protože vláda není schopna přijít s jednoduchým systémem pomoci. A když vidíme, jak stát nezvládá oproti okolním zemím přípravu na očkování (které je jediným dlouhodobým řešením), je ten strach z budoucnosti dvojnásobný.

Co to bude pro prodejce znamenat? Vláda je nechala nadechnout a teď je opět poslala do záhuby?

Pro řadu malých obchodů, ale i restaurací nebo hotelů, to může být poslední rána. Malou část ztrát mohly obchody odmazat během adventu, ale i doba slev a výprodejů v lednu je pro ně důležitá, aby prodaly co nejvíc zimního zboží a mohli začít nakupovat zásoby na jaro. O tu šanci teď přijdou, takže budou mít obrovské problémy s restartem.

Myslíte, že byl tento krok vlády opravdu nezbytný? Vidíte v něm smysl?

Řada ministrů opakovaně přiznala, že obchody nejsou problémem a nikdy nebyly zdrojem nákazy. Místo toho, aby vláda hledala cesty, jak nechat lidi co nejnormálněji žít, dojít si v klidu nakoupit nebo si jít zasportovat, přichází s těmito tresty vůči malým podnikatelům. Nemá totiž odvahu přitvrdit pravidla pro velké průmyslové firmy, které jsou mnohem častějším zdrojem nákazy než to, že si někdo jde koupit zimní boty nebo novou varnou konvici.

Co si myslíte o uzavření lyžařských středisek (vleků, lanovek)?

Lidé jsou za celý rok unavení a naštvaní – a jednou z věcí, na které se těšili, bylo zajet si na hory zalyžovat. Lyžařská centra týdny chystala s ministerstvem zdravotnictví podmínky bezpečného provozu, investovala do toho spoustu peněz – a vláda místo rozumného postupu lyžování zakáže. Chápu, že rizikem je popíjení alkoholu večer pod svahem. Ale to šlo vyřešit jinak než zákazem lyžovat. Být venku na čerstvém vzduchu by lidem spíše prospělo.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy