Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Kuchař z MasterChefa o smrti svého miminka: Zničila mě otázka, jestli chci syna spálit

Petr Smazal z MasterChefa o smrti miminka: Zničila mě otázka, jestli chci syna spálit
Zdroj: se souhlasem Petra Smazala
+ Další 2 fotografie
ZPOVĚĎ

V nové řadě MasterChefa vystupuje i youtuberový kuchař a majitel masny Petr Smazal, který s manželkou prožil to, co nechce zažít žádný rodič: Po 23 dnech života jim loni na začátku pandemie zemřel syn. „Tři měsíce jsem se v tom utápěl, ale příklad dalších nám ukázal, že je třeba jít dál. Nemít další dítě, asi bychom se rozvedli,“ přiznal eXtra.cz. A jaké plány mají s ostatky malého Samuela?

Petr Smazal z MasterChefa: Syn se narodil předčasně

„Samuel se narodil předčasně, prý kvůli tomu, že žena měla nějakého streptokoka. To bylo rychlé. V sobotu šla do nemocnice, v neděli mi volali, že ji převáží do většího zařízení s tím, že rodí,“ popsal pro eXtra.cz Petr Smazal.

Bohužel následná vyšetření nepřinesla dobré zprávy: Samuel měl rozsáhlý zánět střev.

Týden před Samuelovým úmrtím jsem už očekával to nejhorší. Tehdy nám totiž doktoři řekli, že jeho střeva nejdou operovat. Za normálních okolností je vyvedou z těla a odříznou infikovanou část, čímž se zachrání dítě. U nás to bohužel možné nebylo. Zjistili, že zánět už je rozšířený po celých střevech. Říkali, že se může stát zázrak, ať ale počítáme spíš s tím horším. Už jsem se na to připravoval. Skoro jsem nespal a čekal jsem, že mi zavolají a řeknou mi, že se mám přijet rozloučit,“ vzpomíná na nejhorší okamžiky svého života.

„Připravit se na to ale ve skutečnosti nedá. Myslel jsem si, že jsem silný, ale nakonec jsem se rozbrečel. Přístroje nejdřív hlásily, že odchází, pak to vypadalo zase v pohodě… Bylo to hrozný,“ popisuje smutně.

Nejhorší bylo vyřizovat pohřeb

„Pak musíte řešit záležitosti kolem pohřbu, což je asi to nejhorší, co jsem zažil. Vyptávali se na věci, které u dítěte nechcete řešit. Nechcete slyšet otázky, jestli si miminko chcete nechat, nebo ho spálit. Vím, že se ptát musí, ale bylo to příšerné,“ přiznává Smazal.

Ostatky vezmou k moři

Klasický pohřeb nebyl, v době covidu to ani nebylo možné. Udělali jsme si jen takový rituál jen pro sebe na louce, kde jsme se s ním rozloučili. A nechali jsme si vyrobit urničku. Počítáme s tím, že až budeme moci vycestovat, rozptýlíme Samuela do moře. Je to náš sen,“ plánuje Petr s manželkou.

Kuchař ze známé videoplatformy dobře ví, že se svou paní prožili zkoušku, kterou ne každé manželství zvládne.

„Většinou to po takové smutné události dopadá se vztahy špatně. Setkali jsme se s tím v příbězích ostatních často. My se naštěstí semkli a dali jsme to společně. Měli jsme ale štěstí v tom, že se nám ozvalo plno lidí, kteří měli stejný příběh, a to nám velmi pomohlo. Proto jsem si řekl, že to chci sdílet i v televizi, aby lidé věděli, že je důležité probírat to s dalšími, jinak se v tom udusíte,“ vysvětluje, proč byl v MasterChefovi tak otevřený.

Touha po dalším dítěti

A jaké rady jim pomohly překonat to nejhorší? Prý žádné.

„Když u jiných s podobným osudem vidíte, že úmrtí dítěte zvládli, že se jim rozšířila rodina, tak si uvědomíte, že je to strašné, ale život tím nekončí. Nebyla to vůbec příjemná životní lekce, ale musíte jít dál. Nás to vedlo k tomu, že jsme chtěli co nejrychleji další dítě.

To byl asi důvod, proč jsme spolu vydrželi. Kdyby další dítě nepřišlo, asi jsme šli od sebe. Jen bychom se utápěli v tom, co se stalo,“ myslí si Petr.

Tři měsíce se stranil lidí

„Každý je jiný, někdo to nechce sdílet veřejně, ale mně se osvědčilo nebát se o tom mluvit. Já ale také dlouhou dobu nevěděl, co dělat. Ze začátku jsem byl zavřený jen s pár kamarády v kuchyni, vařili jsme na YouTube, jinak jsem nebyl schopný jít normálně mezi lidi. Byl jsem strašně smutný, bylo to velmi psychicky náročné,“ připomíná svůj proces vyrovnání se s bolestnou ztrátou.

„Asi tři měsíce jsem byl nepoužitelný, pak když jsme se rozhodli pro další dítě, začal jsem se dívat dopředu. Uvědomil jsem si, že se s tím musím naučit žít,“ dodal s tím, že dnes je už o celé události schopný mluvit, ale na poslední den života Samuela ani nyní nevzpomíná rád.

Brzy na eXtra.cz přineseme pokračování dojemného příběhu Petra Smazala.

Související články

Další články