Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Kuba s přítelkyní uvázli na Bali: Jsme zoufalí, přišli jsme o desítky tisíc. Zaplatit musíme i ministerstvu

Zdroj: reprofoto Facebook
+ Dalších 8 fotografií
koronavirus
„Všechno je jinak, než tvrdí pan Petříček,“ řekl eXtra.cz Jakub, který zůstal i s přítelkyní uvězněný na Bali. Zklamala ho ostrá slova ministra zahraničí, podle nějž jsou Češi v cizině drzí a nevděční. Vůbec netuší, jak se dostane zpátky domů. Už se o to pokoušel sám, ale lety se prý ruší každou hodinu. Pomoc od vlády bere jako poslední možnost, měli mu ale říct, že za ni bude muset zaplatit. Ve stejně svízelné situaci jsou prý stovky dalších Čechů!

Přibližně 25 tisíc Čechů zůstalo po zavření hranic kvůli koronaviru v cizině. Šéf resortu zahraničních věcí Tomáš Petříček v sobotu lamentoval, že někteří z nich si pomocnou ruku ministerstva pletou s cestovkou. "Stovky lidí na ministerstvu doslova padají na ústa. Vážně ale neumím připravit letadlo tak, aby vás vyzvedlo, když zrovna nesvítí sluníčko," vzkázal na Twitteru.

Za pomoc si musíte zaplatit

Jakub je jedním z českých turistů, kteří by se rádi vrátili domů. Petříček podle něj neřekl celou pravdu. "Hází nás do jednoho pytle," posteskl si pro eXtra.cz.

"Nevím, jak ostatní, ale konkrétně my uvázli na Bali. Za prvé bych rád zdůraznil, že vláda nevysílá žádné speciály! To, co posílají do světa, jsou klasické charterové lety a lidi si je normálně platí. Aspoň na tohle nás upozornila ambasáda. Většina s odpuštěním tupců trousí do světa kecy o tom, jak ždímáme stát a jak se to platí z našich daní. Není to pravda! Za druhé konkrétně my jsme v situaci, že nám naše aerolinky nedaly dodneška vědět, že máme zrušený zpáteční let. Tzn. že když se podívám na referenci svojí letenky, tak se tváří jako on-time. To, že neletíme domů, jsem si zjišťoval sám, když na mě začala padat nejistota, jak jsem četl novinky ve světě. Řekli mi to na naší ambasádě dva dny zpátky večer," vypráví Jakub o tom, jak začal boj o návrat do Česka.

Nechutné praktiky

Když poprosil o radu, jak se má z nepříjemné situace dostat, měli mu říct na ambasádě jediné: poraď si sám, letenky si sežeň! "Dva dny neděláme nic jiného. A vypadá to asi následovně: Letecká společnost vám klidně prodá letenku, ačkoliv ví, že nikam nepoletíte. Tuto informaci se dozvíte až na letišti nebo ještě hůř - vyndají vás z přepravy v Singapuru. To se stalo dnes třem českým rodinám a dalším jednotlivcům. Museli na 14 dní do karantény a samozřejmě letenky propadlé," pokračuje.

Tím ale beznaděj nekončí. "Dále společnosti dělají to, že 'kupčí' s letenkami. Tzn. těch pár společností, co ještě lítá, klidně zruší váš let, protože ho přeprodaly zoufalým lidem, kteří dají v přepočtu 60 tisíc korun za převoz do Evropy. Situace se tu mění z hodiny na hodinu. To, co ještě ráno lítalo, tak odpoledne nelítá. Navíc když si koupíte letenku, kterou Vám úmyslně prodají, ačkoliv vědí, že nikam neletíte a pak ji zruší, tak vám za ni dají voucher se splatností na jeden rok. Takže nemáte ani peníze, ani letenku. Tuto situaci spousta lidí zažilo opakovaně, takže jsou v tom třeba za 50 tisíc korun a mají to ve voucherech," popisuje až neuvěřitelné obohacování se na neštěstí obyčejných lidí.

Poslední šance na návrat

Stejně jako se semkli Češi doma a šijí si roušky, snaží se být v kontaktu a pomáhat si i ti v zahraničí. "Jsme tak zoufalí, že máme skupinu na WhatsApp, kde si navzájem radíme, co a jak a kde sdílíme novinky, kdo kde zůstal a jaká společnost už nelítá. A je nás tam už přes sto," prozradil Jakub.

Petříčkovu pomocnou ruku vítá, ministr ale prý ve svém ostrém vyjádření neřekl všechno. Na záchranné letadlo od vlády prý budou čekat několik týdnů. "Teď už opravdu vidíme poslední možnost v tom, že ministerstvo zahraničí pro nás vypraví let z Evropy, kde opět podotýkám, že si ho zaplatíme! Poslední zpráva je ta, že na takový let si počkáme až několik týdnů a navíc je mezi námi strach z koronaviru, protože na Bali nikdo moc nedodržuje zásady nešíření viru. Tak tohle je realita," uzavřel muž, který doufá, že se mu spolu s blízkými podaří dopravit se bezpečně do Česka.

VŠECHNY ZPRÁVY O KORONAVIRU NAJDETE TADY

Související články

Další články