Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Kobe Bryant koronavirus Čína Počasí

Nejnovější kauzy

Krvácivá horečka a smrt! V Česku se objevilo OBŘÍ KLÍŠTĚ: Má oči a číhá na lidi

Klíště žije hlavně v lese.
Zdroj: wikipedia.org, Facebook.com
+ Další fotografie
Dříve ho znali jen na jihu Evropy. Výjimečně se objevilo také v Maďarsku, od roku 2015 se objevuje v Německu. Nyní je ale už i v České republice. Řeč je o zabijákovi, který se odborně jmenuje Hyalomma marginatum. Toto klíště k nám bylo zavlečeno s tažnými ptáky. Co všechno může člověku udělat?

Hyalomma marginatum je obrovské klíště, které má rádo biotopy s vyšší teplotou a nižší vlhkostí. To znamená, že jeho původním domovem byl jih Evropy. Občas se objevilo v Maďarsku, častější nálezy byly z Německa. Do roku 2018 nebyl žádný nález hlášen z území České republiky. Jenže to už neplatí.

V České republice bylo nalezeno ve třech lokalitách. „Jde o tři izolované nálezy: jižní Morava, severní Čechy, východní Čechy,“ uvedl pro Blesk.cz parazitolog David Modrý.

Nebojte se, že toto klíště na svém těle přehlédnete. Samice po nasátí může mít až 2,5 cm. Hyalomma marginatum na svou kořist nečeká pasivně v trávě, ale aktivně ji vyhledává. Svého hostitele může sledovat i několik metrů. Podle expertů může navázat i vizuální kontakt, protože má oči.

Podle odborníků není na místě panika. Setkání s tímto členovcem je velmi vzácné. Pokud na něj ale narazíte, je na místě velká opatrnost. Evropský druh je přenašečem lymské boreliózy, encefalitidy a skvrnitého tyfu. Africký bratříček pak může přenášet i krymsko-konžskou krvácivou horečku.

Související články

Další články