Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Krutý osud manželky Jindřicha VIII.: Nevěrnice Kateřina ve svém sídle straší již téměř 500 let

Krutý osud manželky Jindřicha VIII.: Nevěrnice Kateřina ve svém sídle straší již téměř 500 let
Zdroj: Archiv eXtra
+ Dalších 6 fotografií
historie
Panovník tudorovské Anglie Jindřich VIII. se zapsal do historie mimo jiné počtem svých manželek. Zvládl jich vystřídat celkem šest. Jeho pátá žena, o 24 let mladší Kateřina Howardová, se mu znelíbila natolik, že ji nechal popravit. Její duch prý dodnes běhá po chodbách paláce Hampton Court v Londýně.

Pátá manželka anglického krále Jindřicha VIII. Kateřina Howardová (1523-1542) vyrůstala u své babičky, vévodkyně z Norfolku. Ta neměla na vnučku příliš čas, a tak se stalo, že Kateřina měla už ve svých 14 letech románek se svým učitelem hudby.

Z dvorní dámy manželkou Jindřicha VIII.

V 16 letech byla proto poslána ke královskému dvoru, kde se stala dvorní dámou Jindřichovy čtvrté manželky Anny Klevské. Králi, který si Annu Klevskou vzal jen z politických důvodů, se mladičká dvorní dáma velmi zalíbila. Zahrnoval ji dary a pozorností a po pouhých šesti měsících se se čtvrtou manželkou rozvedl, aby si mohl Kateřinu vzít.

Kateřina se pod tlakem politických zájmů členů rodu Howardů podvolila a Jindřicha VIII. si v červenci roku 1540 vzala. Bylo jí 17 let, zatímco králi již 49. Se svými 154 centimetry v pase a zapáchajícím bércovým vředem navíc nebyl příliš atraktivní. Nelze se proto divit, že se prý mladá Kateřina scházela s o 10 let starším dvořanem Thomasem Culpeperem, svým vzdáleným bratrancem, do kterého byla zamilovaná.

Na královském dvoře se jim však nepodařilo udržet vztah v tajnosti, a tak se stalo, že se Jindřich VIII. o pletkách své páté manželky v listopadu roku 1941 dozvěděl. Když se stráže v paláci Hampton Court pokoušely Kateřinu zatknout, ta se jim vytrhla a s jekotem běžela po dlouhé palácové chodbě za svým manželem, aby mu vše vysvětlila. Byla však dostižena a uvězněna.

Tragický konec zamilovaného páru

Kateřina krále již nikdy neviděla. Po tříměsíčním věznění byla v londýnském Toweru popravena. Psal se 13. únor 1542, den před svatým Valentýnem. Pátou manželku Jindřicha VIII. tak potkal stejný osud jako její sestřenici, královu druhou manželku Annu Boleynovou. Její údajný milenec Thomas Culpeper přišel o hlavu již v prosinci 1541.

Dodnes koluje pověst, že po chodbě paláce Hampton Court, kde se Kateřina pokusila o útěk, se prohání její duch. Lidé dokonce tvrdí, že slyší její křik. Na to, kde se celý příběh odehrál, se můžete podívat do galerie.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy