Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Strašný osud hvězdy Vrány: Nadaný syn Bruce Leeho zemřel přímo během natáčení

Brandon Lee šel ve stopách svého otce Bruce Leeho.
Zdroj: Profimedia / Studio Golden Harvest Company / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
TRAGICKÁ SMRT

Před třiceti lety měl premiéru snímek Vrána, jehož natáčení stíhala jedna tragédie za druhou. Tou největší byla smrt herce v hlavní roli, Brandona Leeho (†28), který byl nešťastnou náhodou zastřelen během natáčení. Tento kultovní film se stal vrcholem jeho krátké kariéry. Jeho život i smrt popsal web CNN.

Psal se 31. březen 1993, kdy byl revolverem typu 44 Magnum ukončen život Brandona Leeho, syna legendárního Bruce Leeho, který svět opustil rovněž předčasně.

Ve stopách svého otce

Brandonovi bylo jen osm let, když jeho otec v roce 1973 zemřel na otok mozku, pouhých několik měsíců poté, co se díky vydání písně Enter the Dragon stal celosvětovou ikonou. Bylo mu pouhých 32 let.

Bruce Lee, legenda bojových umění, se se svým synem rád o své dovednosti dělil. Brandon v prvních rozhovorech často hovořil o otcově tréninku, byl hrdý na to, že se mu dostalo dlouholetého studia pod jeho vedením, a zároveň hluboce zarmoucený, že bylo přerušeno.

Kariéra Brandona Leeho

Brandonův první herecký úspěch přišel v roce 1986, kdy si zahrál ve filmu Kung Fu: Film. Poté si zahrál v hongkongském akčním filmu Legacy of Rage a později si v roce 1989 zahrál po boku Ernesta Borgninea v akčním filmu Laser Mission.

Na začátku 90. let hrál Brandon v akčních filmech Showdown in Little Tokyo a Rapid Fire. Často byl přirovnáván k akčním hvězdám jako Arnold Schwarzenegger a Jean-Claude van Damme a nejčastěji ke svému otci. Zatímco ten se však považoval především za mistra bojových umění a až poté za herce, Brandon to měl obráceně. Celý život toužil po tom, stát se charakterním hercem.

Touha po vlastní rodině

Vzpomínky na otce v Brandonovi vyvolávaly touhu sám se stát otcem. Matkou jeho dítěte se měla stát jeho snoubenka Eliza Hutton. Zasnoubili se v říjnu v italských Benátkách a vzít se měli jen několik týdnů po dotočení Vrány.

"Brandon byl nadaný a oddaný spisovatel, herec a sportovec s citlivou duší, který nám byl neprávem příliš brzy odebrán. Bez ohledu na to, jak hlubokou bolest jsem při jeho ztrátě prožívala, bych náš společný čas nevyměnila," řekla Hutton v rozhovoru pro CNN ku výročí třiceti let od jeho smrti. "Byl upřímný, okouzlující, vysoce inteligentní, pronikavý, morální, nebojácný, romantický a zábavný – to vše zabalené do smrtelné krásy," dodala.

Snímek Vrána měl být pro Brandona zlomový

Snímek Vrána měl být pro Brandona bránou k větším filmovým příležitostem. V noirovém nadpřirozeném thrilleru podle stejnojmenného grafického románu Jamese O'Barra si Brandon zahrál Erica Dravena. Rokenrolového kytaristu, který je přivolán tajemnou vránou, aby vstal z mrtvých a hledal spravedlnost za vraždu své snoubenky a sebe samotného v předvečer jejich svatby.

Noc před svou smrtí prý Brandon volal své matce Lindě Cadwell. "Tolik se těšil na svůj další projekt, což měl být film, který nebude obsahovat žádné bojové umění. Měla jsem z toho takovou radost, že dosáhl svého cíle, aby byl podepsán jako seriózní dramatický herec," uvedla Cadwell pro CNN.

Tragická smrt Brandona Leeho

Další den natáčeli jednu ze závěrečných scén, kdy po něm měl vystřelit jeho kolega Michael Massee z rekvizitní pistole, jež, jak se později ukázalo, byla nesprávně nabitá. Na vině byla neodbornost se snahou ušetřit. Rekvizitáři totiž z ostrých nábojů vytvořili slepé a použili původní olověný projektil. Jedna kulka se pak během zkoušky zasekla v hlavni. Strašné je, že scéna, během níž byl smrtelně raněn, byla dotočena, jako by se nic nestalo. Celý štáb si myslel, že svou smrt jen hraje. Zemřel o pár hodin později v nedaleké nemocnici.

Zbývající Brandonovy scény za něj dotočil jeho kaskadér Chad Stahelski, který později natočil úspěšnou sérii John Wick.

Remake snímku Vrána

Na podzim tohoto roku by měl vstoupit do kin remake Vrány. Hlavní roli v něm ztvárnil Bill Skarsgård a režie se ujal Rupert Sanders, který stojí za snímky jako Sněhurka či Duch ve stroji.

Proti tomuto počinu se dost odmítavě postavil režisér původní Vrány, Alex Proyas. "Vrána není jen film. Brandon Lee při jeho natáčení zemřel a film byl dokončen jako svědectví o jeho ztracené genialitě a tragické ztrátě. Je to jeho odkaz. Tak by to mělo zůstat," cituje jej web Independent.

Původní snímek Vrána měl premiéru 11. května 1994. Ten nový by k nám měl přijít 29. srpna 2024.

GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy