Trendy tagy Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami

Nejnovější kauzy

Krutý osud krásné Adiny Mandlové: Chudoba, potrat a smrt milovaného muže

Zdroj: facebook.com
+ Dalších 6 fotografií
Sexsymbol
Adina Mandlová, sexsymbol 30. let minulého století, byla filmová a divadelní herečka, která žila bouřlivý život. Psychicky nevyrovnaná umělkyně byla po válce obviňována z kolaborantských styků s Němci. Dnes by filmová kráska oslavila 111. narozeniny.

Hvězdná kariéra a image bezstarostné holky je jen jedna strana mince. Ve skutečnosti byl život Adiny Mandlové jako na houpačce. V osmi letech jí zemřel otec, následovala chudoba, přesun do penzionátu, kde temperamentní dívka poznává noční život, následný potrat a pokus o sebevraždu, to byla její realita.

Herečka měla mnoho milenců a byla čtyřikrát vdaná. První manželství s levicově smýšlejícím malířem Zdeňkem Tůmou skončilo jeho sebevraždou. Nevěra manželky pro něj byla nepřekonatelná bolest, a tak si Tůma pustil v bytě plyn. Milenec Vladimír Šmeral, kolega z divadla, byl ženatý a ačkoli spolu čekali dítě, o které herečka přišla, nechtěl s herečkou plánovat budoucnost.

Mandlová údajně koketovala a udržovala kontakty s Němci, ale některá obvinění nebyla pravdivá. Největších pracovních úspěchů dosáhla Mandlová až ve spolupráci s ikonou té dobry, režisérem Hugem Haasem. Natočili spolu sedm filmů, např. Život je pes, Mazlíček, Nezlobte dědečka a další… a také spolu udržovali milenecký, dlouhodobý poměr. Velké filmy natočila také s režisérem Otakarem Vávrou, např. Kouzelný dům či Pacientka Dr. Hegla, který ji herecky posunul do více dramatických poloh.

Herecký comeback se nekonal

Po válce byla souzena, chvíli držena ve vězení, ale pro nedostatek důkazů a díky vlivným přátelům se dostala ven. Žádný herecký comeback se nekonal, ministr kultury jí tehdy řekl, že už si v Československu nezahraje. Po boku Josefa Kočvárka se dostala do Anglie, s ním se brzy nato rozvedla. V Anglii pracovala jako švadlena či kuchařka a podporu našla u boháče Geoffreyho. Luxus se jí zamlouval, ale po svatbě se začal chovat majetnicky, a tak se opět rozvedla.

V roce 1945 potkala módního návrháře Bena Pearsona, kterého si o devět let později vzala. Vlastnil obchodní dům s dámskými šaty v Yorkshiru a salon v Londýně, kde navrhoval šaty pro mnohé celebrity té doby. Přestože byl Ben homosexuál, Mandlová ho naprosto uhranula a skutečně se do ní zamiloval. Pro Mandlovou se jednalo o vzrušující fakt, že je pro něj první ženou a první ženskou láskou.

Návrat do Československa

Zpět do Československa se dostala v roce 1966, kde měla zkoušet v Hudebním divadle Karlín muzikál Hello Dolly. Kolegové se postarali o to, aby o roli přišla. Rozjeli kampaň proti jejímu hostování.

S manželem se přestěhovali na Maltu, kde byla Mandlová velmi šťastná. Od roku 1967 do 1981 zde žili v zrekonstruovaném statku, dnes je na místě tohoto domu na Maltě pamětní cedule, že Mandlová žila právě tady. V roce 1981 se stěhují do Kanady. Ve spolupráci s Josefem Škvoreckým a jeho vydavatelstvím Publisher zde vydává Adina své paměti Dneska už se tomu směju.

Po úmrtí milovaného Bena roku 1990 se z Kanady, kde nebyla spokojená, přesouvá do Československa. Nejprve žije u příbuzných v Karlových Varech, následně v Dobříši u Příbrami. Dne 16. června 1991 umírá v nemocnici, v úmrtním listě je zapsaná jako Jarmila Pearson. Krátce před smrtí se uvažovalo o natočení dokumentu o Mandlové, tyto plány však zhatilo právě její úmrtí.

Související články

Další články