Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Krutý osud Bořka Šípka: Zákeřná nemoc mu vzala otce i matku, nakonec jí podlehl i on sám

Zdroj: Photo © Česká televize
VÝROČÍ ÚMRTÍ
Čas neúprosně letí a dnes je to už pět let, co tento svět opustil Bořek Šípek. Světově uznávaný architekt, výtvarník a designér podlehl zákeřné rakovině slinivky. Za svou léčbu v Madridu sice zaplatil miliony, bohužel už mu ale nic nepomohlo. Sám pak léčbu přerušil a své poslední dny trávil v rodném Česku po boku svých nejbližších.

Bořek Šípek se narodil v Praze. Už jako malý ale přišel o své rodiče, jeho otec umřel, když malému Bořkovi bylo sedm, a o devět let později ho opustila i jeho máma. Oba podlehli rakovině. Jelikož se o něj poté neměl kdo starat, tak si ho vzal pod svá křídla otec jeho spolužačky René Roubíček, který se stal jeho poručníkem.

Bořek Šípek hovořil pěti jazyky

René Roubíček byl sklářským mistrem, a tak se stalo, že se dospívajícímu Bořkovi řemeslo zalíbilo a sklářství si zvolil jako svůj studijní obor na umělecké průmyslovce. Poté ale emigroval za svou sestrou do Německa, kde vystudoval architekturu. Studoval i filozofii a dokonce hovořil pěti jazyky.

V roce 1983 založil v Amsterdamu vlastní architektonické a designové studio Aletrego. V Nizozemsku se také zamiloval do tanečnice a choreografky Bambi Uden, kterou si vzal za ženu a narodili se jim dva synové – Milan a Dalibor. O šest let později si založil umělecké sídlo a v roce 1991 s Petrem Novotným a Liborem Fafalou založil sklářskou firmu Ajeto.

V Praze byl Bořek Šípek jmenován profesorem architektury a designu. Sedm let byl taky děkanem Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, kde se zasloužil o vznik zcela nového studijního oboru s názvem Environmental Design.

Šípek byl také ve funkci hlavního architekta Správy Pražského hradu a pro svého přítele Václava Havla vytvořil i několik artefaktů. Díky jeho tvorbě vznikly i kostýmy pro operu Nagano. Jeho díla se objevila také na různých světových veletrzích, na nichž sklízela nebývalý úspěch.

Bořek Šípek a Leona Machálková

Na konci devadesátých let slavný architekt podlehl kouzlu zpěvačky Leony Machálkové. Ta mu v roce 2003 porodila třetího syna Artura, ovšem o šest let později se známý pár rozešel.

Bořek Šípek před pěti lety prohrál boj s rakovinou slinivky, kterou se pár let snažil porazit. Nepomohla mu ani ta nejdražší péče v Madridu, a tak se Šípek vrátil domů, aby se mohl rozloučit se svou nejbližší rodinou. U jeho smrtelné postele byli jen ti nejbližší – Leona Machálková, dva synové a čtyři blízcí spolupracovníci, mezi nimiž byli i dva právníci.

Nyní už je to pět let, co Bořek Šípek zemřel, jeho jméno ale žije dál. A na svého tátu neustále myslí i osmnáctiletý Artur, který je Šípkovi čím dál více podobný. Pro portál idnes.cz sice řekl, že nemá žádný nejoblíbenější kousek z tátovy sbírky, ovšem kdyby si měl jeden vybrat, tak by to byl stoleček, který Bořek Šípek pojmenoval Artur.

Související články

Další články