Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Krutý ortel lékařů: Týnuš je v ohrožení života! A když přežije, její obličej už nikdy nebude jako dřív…

Týnuš Třešničková
Zdroj: Instagram
+ Dalších 32 fotografií
V Turecku popálená youtuberka Týnuš Třešničková (22) je na tom bohužel možná mnohem vážněji, než by se laikům mohlo zdát. Třicet procent zasaženého těla pro některé asi působí jako nízké číslo, námi oslovení lékaři ale varují: její stav je životu nebezpečný! Co všechno jí hrozí, co se s ní děje a co ji čeká, pokud boj o holý život vyhraje?

Po telefonu a bez přesné znalosti zdravotního stavu pacientky, která doplatila na sledování kuchařské show v Turecku, sice lékaři nechtějí být příliš konkrétní, ale vodítka k tomu, co nyní Týnuš asi prožívá, nám přece jen dali. A je to smutný popis.

„Takový rozsah může způsobit popáleninový šok a tím pádem je takový pacient v ohrožení života. Tento rozsah je poměrně velký, navíc když to jde do hloubky (u Týnuš skutečně došlo k hlubokému zásahu do struktury kůže – pozn. red.). U každé popáleniny se popáleninový šok rozvíjí. Už to samotné pacienta ohrožuje na životě. Navíc může dojít k sepsi (celková reakce organismu na infekci – pozn. red.),“ sdělila redakci MUDr. Zuzana Kapounková z Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Popáleninový šok zjednodušeně řečeno způsobuje, že se tekutiny z cév dostanou mimo cévní řečiště, následuje otok a během pár desítek minut se o dost sníží objem po těle cirkulující krve. Kvůli tomu má tělo potíže se zásobením tkání kyslíkem.

Naděje existuje

Naděje na to, že youtuberku lékaři vyléčí a časem jí i zrekonstruují obličej, ale existuje.

„Od popálení po poslední operaci může rekonvalescence rozhodně trvat léta. Když je to složitější případ, jde o několik operací. Hodně záleží na místním nálezu a ploše zasažení. Pokud jde o obličej, jestliže je zasažený celý, je to poměrně obtížné a dá se to částečně řešit. I když v dnešní době jsme dokonce schopni udělat transplantaci obličeje, čímž se řeší popáleniny celého obličeje. To se ale dělá v mimořádných případech. Je to velmi složité a náročné a někdy těžko uskutečnitelné. A pokud je zasažena jen část obličeje, možnosti jsou větší. Pak se dá v některých případech rekonstruovat tak, že zůstanou jen jemné jizvy,“ prozradil eXtra.cz MUDr. Martin Molitor, PhD, jeden z nejlepších českých odborníků na plastické operace, přednosta Kliniky plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce.

„Pokud se musí transplantovat, je samozřejmě jednodušší, když je zasažena jenom část obličeje. U postižení celého obličeje se především řeší funkční problémy, aby člověk například mohl jíst, pít, polykat a podobně,“ přidal. Stejně se budou řešit i další popáleniny, Týnušku ale coby dívku, která se dosud živila především svým obličejem, bude zajímat především to, co bude moci dělat se svou popáleninami zasaženou tváří.

Ohrožena infekcí

„Žena má popáleno 30 procent těla. Zejména obličej, oblast krku, horní část těla a ruce. Jedná se o druhý stupeň popálenin se silným zásahem do struktury kůže,“ uvedl pro eXtra.cz mluvčí ministerstva zahraničí Robert Řehák. Podle některých zpráv je část popálenin bohužel dokonce i třetího stupně.

K případu se vyjádřil i třetí odborník.

„Ten případ jsem zaznamenala. Pokud jde o třicet až čtyřicet procent těla zasaženého popáleninami, tak je to životu skutečně nebezpečné. Hrozí sepse. Pacient má otevřené rány, kdy je porušený povrch kůže. Mohla by ji ohrozit jakákoli infekce, proto musí být v absolutně sterilním a aseptickém (bez choroboplodných zárodků – pozn. red.) prostředí. Léčba je pak běh na dlouhou trať,“ uvedla MUDr. Ivana Němečková, která má kliniku estetické medicíny a plastické chirurgie jak v Praze, tak ve španělské Seville.

Trvalé následky

A podaří se podle ní slečně zachránit tvářičku?

„Když to má člověk v obličeji, mohou tam být trvalé následky. Plastikami se dá samozřejmě spousta věcí napravit, ale jsou oblasti, které zkrátka do původního stavu před popálením dát nejdou. Aby se obličej vrátil do původního stavu, je sice možné, ale velmi obtížné,“ dodala Němečková.

I proto všichni youtuberce, která se léčí v opravdu špičkové nemocnici, držíme všechny palce! Na místě je i náš štáb. „Bohužel se momentálně z mnoha důvodů nebudu vyjadřovat ke zdravotnímu stavu své přítelkyně a nebudeme poskytovat další informace,“ vyjádřil se Viktor Hájíček v istanbulské nemocnici pro eXtra.cz. Opravdu se nedá dělat nic jiného, než Týnuš držet pěsti.

DÁLE ČTĚTE:

Den D je tu: Týnuš se dozví, co ji teď čeká a kdo za tragédii může

MLUVILI JSME S PŘÍTELEM TÝNUŠ TŘEŠNIČKOVÉ: EXKLUZIVNÍ INFORMACE Z ISTANBULU

TAKHLE VIDĚLA VÝBUCH PŘÍMO TŘEŠNIČKOVÁ. CO TO DO OHNĚ NALILI?

PRVNÍ VYJÁDŘENÍ MAJITELE RESTAURACE. CO VZKAZUJE POPÁLENÉ ČEŠCE?

VIDEO UKAZUJE TÝNUŠ TŘEŠNIČKOVOU V ŠOKU, JAK ČEKÁ NA POMOC.

JAK DOPADL PŘÍTEL TÝNUŠ TŘEŠNIČKOVÉ? JE POPÁLEN NA 15 PROCENTECH TĚ­LA.

MRAZIVÁ ZPRÁVA Z NEMOCNICE. TÝNUŠ TŘEŠNIČKOVÁ JE NA TOM ŠPATNĚ. MÁ POPÁLENOU TŘETINU TĚLA.

Související články

Další články