Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Kruté záplavy v Indii: Voda z hor spláchla celé vesnice, pro druhý nejlidnatější stát světa je to katastrofa

Bhagírathí je zdroj indického veletoku Ganga, ale obyvatele děsí daleko
víc než posvátná řeka. Její pramen je totiž pod Himálajem u ledovce,
stačí tedy více deště nebo větší tání a barevná Indie trpí.
Zdroj: archiv
+ Dalších 6 fotografií

Ještě tady máme na paměti nedávné povodně v Česku, které několik dní ohrožovaly západ země a Prahu, ale oproti záplavám v Indii je několikero vytopených sklepů a dvě noci v tělocvičně školy doslova zívačka.

Druhý nejlidnatější stát světa je sice oblíbeným místem turistů a barevná a rozmanitá indická kultura se těší oblibě po celém světě, ale Indové mají navíc něco, čeho se obává každý občan této země víc než toho, že v Indii brzy nebude k hnutí – mohutné řeky Gangy a jejích obrovských přítoků a hlavně Himálaje.

Slavné pohoří láme svou výškou mraky a nad Indií se často tvoří monzunové deště. Koloběh přírody je užitečný pro zemědělství, ale občas se povinné záplavičky, které s sebou nesou úrodné bahno, změní v peklo. Třeba jako teď, když se k tomu navíc připočte tání u himálajských ledovců, u kterých má svůj pramen řeka Bhagírathí.

Bhagírathí protéká státem Uttarákhand a v něm se právě vlévá do Gangy. Jenže když je vody moc, ani slavná Ganga není tak děsivá jako tento přítok. Obrovská masa vody spláchla všechno, co jí stálo v cestě, a kromě budov si bere i životy. Již skoro na 60 mrtvých a desetitisíce evakuovaných lidí a další desítky tisíc lidí bez domova, to je pro chudou Indii téměř ekonomická katastrofa.

Indové jsou na každoroční povodně zvyklí, zlepšuje se jim díky tomu úroda, ale tentokrát vzývají všechny bohy, aby už konečně přestalo pršet. Ovšem meteorologové pro ně mají špatnou zprávu. Ještě aspoň tři dny lijáky neustanou a Bhagírathí bude dál řádit, strhávat budovy, silnice, mosty a zabíjet. Buďme rádi jen za ty naše vylité potoky a zvednutou Vltavu.

Související články

Další články