Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Kruté video z Číny: Nepochopitelný útok na prodejce kol, bude za to někdo pykat?

Nejrychleji rostoucí ekonomika světa, ale taky pořád ještě banánová země, co se týče sociální politiky a hlavně spravedlnosti. Taková je Čína, která ještě pořád na jedné straně staví odsouzence ke zdi k trestu olovem mezi oči, na té druhé se z ní turisté vracejí naprosto ohromeni, jaká je to úžasná země.

Porušování lidských práv je tam ale stále velkým problémem, jako to uvidíte třeba na tomto videu. O co šlo? Prodejci kol jednoho čínského sportovního obchodu si chtěli udělat reklamu přímo venku a svá kola postavili na chodník. Bohužel pro ně to bylo ale v místech, kde je vyznačen pruh pouze pro pěší, čímž spáchali jasný přestupek.

To, co následuje, ale rozhodně není pokuta, ani pokárání za spáchání přestupku.

Zjevili se tzv. Chengguan důstojníci, což bychom mohli přirovnat k takové obecní hlídce. Ti chtěli začít kola zabavovat, na což nemají právo. Vinou toho se strhla nepochopitelná rvačka mezi prodejci kol a hlídkou. Vrcholem pak je, když jeden z mužů hlídky vší silou skočí sraženému prodejci na hlavu a tím mu přerazí čelist.

Brutalita zákroku, který ve všech směrech (i lidských) překračuje jeho pravomoci, je úplně jak z jiného vesmíru. Tihle „Chengguan“ totiž nebývají ani státní zaměstnanci, jsou to jen povolanci na hlídání čistoty a průjezdnosti ulic, kontrolují znečištění a dělají dohled nad sanitárními pracemi.

Video a celá kauza okamžitě zaplavily Čínu a obyvatelé se bouří. Podle svědků útoku byli tito důstojníci pod vlivem alkoholu a pan Li, kterému skočili na hlavu, má samozřejmě trvalé následky. Odpovědnost neponese nejspíš Chengguan žádnou. Místní úřady z provincie Shaanxi se od něj distancovaly, že to není jejich zaměstnanec, a jak píše jeden z čínských pozorovatelů kauzy, který si říká Weibo: „Je to jejich obrana, jak se vyhnout trestu. Odvolávají se na to, že jsou to jen dočasně najatí zaměstnanci. Chengguan není nic jiného než pes najatý státním aparátem a musí být zničen. Nechat je naživu znamená škodit image města a hlavně ohrožovat životy lidí.“

Související články

Další články