Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Krutá rána osudu: Anetu (†20) jsem našla oběšenou, svěřila se maminka

Aneta svůj boj nad psychickou nemocí bohužel prohrála.
Zdroj: Archiv A. Kulhánkové / koláž eXtra
tragédie

Aneta Nela Kulhánková (†20) byla dívka, která měla celý život před sebou. Bohužel její život překřížila vážná psychická porucha, kterou nedokázala porazit a stala se jí osudnou. Aneta trpěla nemocí zvanou hraniční porucha osobnosti. Tato diagnóza se léčí velmi obtížně, protože boj svádí člověk pouze sám se sebou a často končí tou nejsmutnější cestou, kdy si oběť tohoto démona sáhne na svůj život, což byl případ i zesnulé Anetky.

Třeba stačila pouze pomocná ruka, která by dívce dokázala ulehčit od těžkého břemene, které s sebou táhla. Ve věku pouhých dvaceti let zemřela mladá dívka Aneta, která trpěla vážnou hraniční poruchou osobnosti, o které se příliš nemluví, ač by se pro její závažnost mělo.

Démon jménem psychika

Možná alespoň příběh Anety lidem otevře oči a tuhle nemoc nebudou brát na lehkou váhu. Mezi její příznaky patří emoční výkyvy, impulzivní chování i chronické pocity prázdnoty, kdy člověk nemůže najít svůj střed, své já a má vtlučeno v hlavě, že musí splňovat pouze očekávání svého okolí. Nemoc obvykle vzniká v raných letech života člověka, kdy si oběť prochází nějakou negativní zkušeností.

A přesně touto diagnózou si procházela i Aneta. "Když byla v šesté třídě, objevily se tam drogy. Přeložili jsme ji do menší školy, kde asi úplně nezapadla do kolektivu. Prošla si menší šikanou, ale nezdálo se to dramatické. V osmičce se dala dohromady s prvním klukem a ten ji zřejmě násilím dotlačil k něčemu, co nechtěla," svěřila se pro Deník Referendum její maminka Martina.

Život měla před sebou

Aneta byla dívka, která se rozhodla kariérně vydat cestou, kterou bude pomáhat ostatním, proto se rozhodla studovat na zdravotnické škole. "V tu chvíli fungovala úžasně. Chválila jsem ji, že je na zdrávce člověkem na svém místě," vypráví Martina Kulhánková. Uvnitř sebe přitom Aneta bojovala se svou duší. "Přiznala, že několikrát volala na Linku bezpečí a že ji párkrát napadlo spáchat sebevraždu," vzpomíná Martina, která se rozhodla vyhledat pro svou dceru pomoc u dětské psychiatričky, která jí předepsala antidepresiva. Úzkostné stavy ji údajně provázely i kvůli úmrtí dědečka, které si prožila na vlastní kůži, což se ukázalo jako špatná diagnóza poté, co mamince Anety volali ze školy, že se pořezala a její psychický stav se ukázal jako mnohem horší, než si původně mohl kdokoliv myslet.

Nebylo jí pomoci

Později byla Anetě v bohnické nemocnici jasně diagnostikována hraniční porucha osobnosti a s Anetkou to začalo jít z kopce. "A už se s ní nemazali. Terapeutů je málo, takže ji hlavně cpali rivotrilem, aby byla v klidu. Z léčebny se vždycky vrátila ve stejném, ne-li horším stavu. Chvíli se snažila zapojit do normálního života a pak se zhroutila. Hospitalizovaná byla třeba osmkrát nebo devětkrát," svěřila se její maminka. "Postupnými hospitalizacemi jsme nabyli dojmu, že nic nepomáhá: stacionáře, psychoterapie ani antidepresiva."

Smutná dohra

Své nemoci čelila jako ta největší bojovnice, dokonce si založila sociální sítě, kde vystupovala jako "Dívka bez hranic", kde se rozhodla být pomocnou rukou pro ty, kteří se potýkají se stejnou nebo podobnou diagnózou, přesto se jí démon jménem hraniční porucha osobnosti stal osudným a 8. března boj se sebou samou vzdala a vzala si život. "Doma jsem Anetku našla oběšenou," říká maminka Anetky, která se nemůže zbavit myšlenky, že se Anetě stalo osudným i navštívení specializovaných lékařů a dobrovolně podstoupila i elektrošoky. "Jenže v jednu chvíli ji převezli na uzavřené oddělení. Od té doby to s ní šlo z kopce. Sjížděla se práškama, probděla celou noc. Pořád brečela,“ uzavřela zdrcená Martina.

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Další články

Nejnovější kauzy