Terezii Brzkovou známe hlavně díky její nezapomenutelné roli v legendárním filmu Babička od Boženy Němcové. Tato pohádka nás skoro do jednoho vždy zaručeně rozpláče a my si v tu chvíli uvědomíme hodnotu života a křehkost stáří.

Proto pro vás bude velkým šokem to, co se teď o této stařence vlastně dozvíte! Kromě jiného byla sestrou slavnějších hereček, což ji prý neustále rozčilovalo (Otýlie Beníšková, Marie Spurná, Hana Vojtová). Nicméně tím největším šokem je to, že absolutně nesnášela děti ve své blízkosti! Možná to bylo také způsobené tím, že herečka svoje vlastní děti nikdy neměla…

V prvním filmovém zpracování klenotu české i světové literatury ztělesnila herečka Terezie Brzková vlídnou, laskavou a nesmírně moudrou ženu, přesně odpovídající předloze Boženy Němcové. Některé její dialogy s milovanou Barunkou, kterou hrála Nataša Tanská, dodnes vyvolávají v očích diváků slzy dojetí.

Rodačka z Kolína ale vůbec nebyla tak vlídná a milá. „Byla normální a její role Babičky byla na Oscara. Ona totiž vůbec neměla ráda děti. Když se točila Babička nebo jiné filmy, řvala na ně o pauzách: ‚Parchanti, táhněte už. Pořád tu votravujete a člověk nemá chvíli klidu…,‘“ říká jedna z bývalých pracovnic Barrandova, ke které se historky dostaly od jejího bratra, který na filmu pracoval ve štábu.

Smutné to zjištění. Ale co! Film Babička i tak milujeme do smrti smrťoucí!