Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Kritika Vojtěcha a Maláčové: Nedělejte z nás blbečky, píše ředitelka domova důchodců

Kritika Vojtěcha a Maláčové: Nedělejte z nás blbečky, píše ředitelka domova důchodců
Zdroj: koláž eXtra.cz
+ Dalších 8 fotografií
vztek
Momentální situace s nedostatkem ochranných prostředků hýbe celou republikou. V Česku na nemoc způsobenou koronavirem zemřelo už 11 lidí a mezi nimi byla i seniorka, které bylo 91 let. Vnučka o ní říká, že byla ještě minulý týden zdravá. Jednání ministrů se ani trochu nelíbí ředitelce jednoho z domovů, což jim dala najevo v otevřeném dopisu.

O tom, zda babička zemřela v domě pro seniory v pražské Michli právě proto, že nebyl dostatek roušek a dalších ochranných potřeb, se může spekulovat. Ještě v lednu ministr Adam Vojtěch tvrdil, že je všeho dostatek a není potřeba se něčeho obávat. Teď však umírají vlivem nákazy koronavirem senioři a v domovech chybí ochranné prostředky...

Jsou to pořád lidi

Vnučka osmé oběti koronaviru Helena Procházková ví, že příbuzná nebyla jen jedním z čísel. "Ve zprávách se dočtete, že zemřela žena z domova pro seniory. Ročník 1928, trpěla jinými vážnými chronickými onemocněními. Představíte si nejspíš nemohoucí stařenku, která se možná ani sama neobslouží, a pustíte to z hlavy," uvedla Helena pro Seznam Zprávy.

Podle Heleny vedla její babička relativně plnohodnotný život, chodila denně na procházky. "Byla silná, pracovitá a inspirativní, plná života. Kdybyste ji potkli na procházce u Botiče, kam chodila téměř denně, když to ještě šlo, tipovali byste jí minimálně o 10 let méně," vzpomíná Helena.

Krásné vzpomínky a krutá realita

Vnučka u své milované babičky trávila Velikonoce a letní prázdniny a naučila se díky ní péct či vyzdobit domov. "Ještě v neděli nám posílala videozprávu, že se má dobře. Pak už ji v pondělí vezli do nemocnice, v úterý vyšly ty testy a ve středu umřela. Bylo to hrozně rychlé," podotkla v rozhovoru.

Lékaři jim pak řekli, že měla chronické problémy a její stav nebyl dobrý. Podle našich zdrojů byla paní z Michle opravdu zdravá a ještě před týdnem vitální.

Není jisté, jak se nakazila

Helena říká, že nebýt nákazy, babička by tu jistě ještě dva roky byla. Pro Seznam Zprávy promluvila i ředitelka Domu seniorů Michle. "Zakázali jsme návštěvy na začátku března, senioři ale mohli ven na procházku. Až v půlce března jsme zakázali i to," uvedla ředitelka Věra Barešová. Ani jim není jasné, kde se babička nakazila.

"Na nákazu koronavirem zemřeli už tři lidé, dvě paní a jeden pán. Do té doby jsme měli jen roušky z našich zásob. Poté, co byl ale potvrzen první případ nákazy, dostali jsme od pražského magistrátu ochranné pomůcky - brýle, respirátory, rukavice a obleky," dodala Barešová.

Konflikt mezi ministry

Kvůli nedostatku ochranných potřeb zuří hlavně ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová Ta je toho názoru, že úřad Adama Vojtěcha nezvládá celou situaci. "Situace v domovech pro seniory je v současné době zoufalá," uvedla Maláčová.

Adam Vojtěch v pátek večer vydal nové opatření pro pečovatelské domy. Avšak celá situace pokulhává v tom, že do sobotního rána vůbec nebyla vyčleněna kapacita lůžek. To zapříčinilo to, že se nemohli rozdělit nakažení senioři od zdravých a nákaza se šířila dál. Nově sice je vyčleněných 329 lůžek, ale za jakou cenu

Ostrá slova ředitelky

Ředitelka Domova u Biřičky Daniela Lusková byla pobouřena hádkou ministra Vojtěcha a ministryně Maláčové natolik, že si na nich v dopisu pěkně smlsla a absolutně neváhala použít výraz blbeček. "Na konci března, kdy je pandemie v plném proudu, nám doporučíte, abychom zakázali návštěvy, zavedli hygienu rukou a měřili všem teplotu. No dovolte? Děláte z nás nekompetentní blbečky," napsala v dopisu Lusková. A není jediná, která kritizuje ministra zdravotnictví.

Kristýna Hypšová je viceprezidentka Asociace péče o seniory a sama vnímá opatření pana ministra jako sci-fi, jak uvedla pro Seznam Zprávy. Na pomoc státu prý nespoléhá a naopak je překvapena, jak moc asociaci pomohly soukromé subjekty.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy