Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Kritika pravidel ve školách: Obědy budou trvat 3 hodiny, hrozí žaloby

Kritika pravidel ve školách: Obědy budou trvat 3 hodiny, hrozí žaloby
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
školství
Ministr školství Robert Plaga je přesvědčen o tom, že i když se v Česku epidemiologická situace zlepšuje, návrat žáků prvního stupně do škol se před 25. květnem nesmí uspíšit. Podle něj se také povinně nemusejí vracet učitelé, kteří jsou v rizikové skupině. Ve školách se otevřou jídelny, žáci ale musí dodržovat určitá pravidla. Jenže vše není tak ideální, jak vypadá. To si myslí Pedagogická komora, která poukazuje na chaos.

I když ministr školství má jasno, jak má návrat do škol fungovat, postup ministerstva školství k postupnému otvírání škol se nelíbí řadě učitelů ani jejich vedení. Chaotická pravidla - tak současná pravidla vidí spolek Pedagogická komora, protože školám stále chybí jednoznačné informace a závazné postupy.

Podle Roberta Plagy se děti nesmí ve školách shlukovat. "Přístup o přestávkách bude takový, možná v různých časech, aby se skupiny patnácti dětí neprotly. Přestávkový režim proběhne, ale standardní přestávka, jak jsme ji znali do 11. března, že děti běhají po chodbách, nebude. A doporučení, pokud to je aspoň trochu možné, je trávit přestávky venku," uvedl v rozhovoru pro iDnes ministr školství s tím, že pokud jde o jídelny, tak obědy se budou vydávat postupně a musí se zachovat při výdeji dvoumetrové odstupy.

Kritika pravidel

Viceprezident Asociace ředitelů základních škol a současně také ředitel ZŠ Lázně Bělohrad Jaroslav Jirásko ale reagoval, že problémů konkrétně u obědů je několik. "Když přijde do školy jen na první stupeň 150 dětí, tak vydávání obědů jen pro těch 10 skupin bude trvat přes 3 a půl hodiny. To nevím, jak to má v praxi vypadat. Ministerstvo dalo sice ředitelům volnou ruku, ale až příliš. Nemáme přesnější pravidla a jako ředitelé se vystavujeme riziku různých žalob, že jsme nezajistili dostatečné bezpečí, pokud se objeví někdo nakažený," uvedl pro portál Jirásko.

Ve čtvrtek vláda veřejnost informovala, že po přerušení výuky kvůli koronavirové pandemii umožní od 11. května návrat do školy deváťákům. Podle schválených pravidel musí školy po návratu části žáků zajistit, aby se děti při příchodu do školy neshlukovaly.

Už dříve ministerstvo deklarovalo, že žáci nebudou muset nosit roušky, pokud ve třídě budou mezi nimi dostatečné rozestupy, nasadit je budou muset při společných úkolech či při pohybu po škole.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy