Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Kritika Jany Maláčové kvůli zvyšování odvodů: Měla byste se stydět, zlobí se lidé

Zdroj: profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
Diskuze
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (38) zřídila Komisi pro spravedlivé důchody a tvrdí, že živnostníci platí nízké důchodové pojištění. Navrhuje tedy zvýšení odvodů, což se ale nelíbí právě živnostníkům. Tímto tématem rozproudila pod příspěvkem žhavou diskuzi. Ovlivní to zrovna vás nebo vaše blízké?

Jana Maláčová se stala šéfkou Ministerstva práce a sociálních věcí v červenci 2018 a od března loňského roku působí také jako místopředsedkyně ČSSD. Podle Maláčové živnostníci platí až směšně malé odvody, tak navrhla, že by se mohly zvýšit.

Úprava odvodů by zasáhla především malé živnostníky, kteří by kolikrát mohli skončit v likvidaci. OSVČ s vyšším příjmem by takové navýšení odvodů nezaznamenaly, pouze by se jim ztížily podmínky při podnikání.

Vlna kritiky

Na její hlavu se snesla vlna kritiky, někteří se do ministryně pustili kvůli platům, které dostávají politici, jiní zase sváděli problém na vyplácení sociálních dávek. Pod příspěvkem na Facebooku na stránce TN.cz se objevila spousta komentářů, drtivá většina z nich byla negativní. Komentující se hádali mezi sebou a zároveň osočovali Maláčovou, že by si sama měla zakázat prémie a odměny.

Snižte si platy!

"Paní Maláčová, odváděla jsem vysoké daně, pracovala 41 let, vychovala 2 děti... A stále ze svého majetku odvádím daně a platím DPH za každý rohlík. Můj důchod nedosahuje ani průměru, který uvádíte v tabulkách. Hlavně, že si z našich daní vyplácíte odměny a benefity," napsala rozhořčeně jedna z komentujících.

Přidala se k ní další a českým politikům leccos vyčetla: "A co kdybyste si vy konečně snížili platy? A za ty stále absence už byste si měli psát áčka, jako je píše zaměstnavatel, když nepřijde někdo do práce. Je mi z téhle republiky zle. A to nemluvím o tom, že tam někteří chodí spát!"

Rozhořčené reakce

Několik lidí se dokonce ohradilo, že s důchodem vůbec nepočítají: "Já s důchodem nepočítám. Udělejte dobrovolně odvody sociálního a já si velmi ráda ty tři tisíce každý měsíc ušetřím, zhodnotím a použiji je, až já budu potřebovat, když je to státu málo. Ale vlastně ne, z čeho by se platilo nepracujícím, že?" Na nepracujících se vyřádilo víc přispěvatelů.

Jedna z nich se mírně pustila do samotné Maláčové: "Paní Maláčová, mně je 68 let, ale když vidím co za nesmysly provádíte, je mi z toho špatně. Ten, kdo poctivě pracuje a šetří si na důchod, se toho kolikrát ani nedožije. Ti co nepracují, těm je hej. Dnes každý žije ve stresu, protože neví, co zase vymyslíte. Je to nehoráznost, co s lidmi provádíte. Měla byste se stydět."

Sociální dávky

Jedna z komentujících se obula přímo do sociálních dávek: "A co takhle nevyplácet soc. dávky a podporu v nezaměstnanosti těm, co se prostě nechtějí přizpůsobit, pracovat nechtějí a jen škodí společnosti? A slušné lidi, co odvádí daně a nic nemají zadarmo, nechat žít? A ať jsme MY pracující dále přínosem pro společnost?"

Kritika se snesla pořádná, ať už lidé řešili jakýkoli faktor. Co si o celé situaci myslíte vy? Jak vás to ovlivní?

Související články

Další články