Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Kritika Hamáčka a Babiše. Ruských agentů se musíme úplně zbavit, řekla eXtra.cz europoslankyně Gregorová

Markéta Gregorová je pirátskou europoslankyní.
Zdroj: Se souhlasem České pirátské strany
+ Další 4 fotografie
Kauza Vrbětice

Evropský parlament už ve čtvrtek bude řešit, jestli se postaví za Českou republiku v diplomatické válce s Ruskem kvůli kauze Vrbětice. Důležité slovo v tom bude mít europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Co říká pro eXtra.cz na adresu Rusů, premiéra a Jana Hamáčka?

Markéta Gregorová: Neuvěřitelná drzost Ruska

Markéta Gregorová si myslí, že je třeba ještě víc omezit vliv ruských tajných služeb a Kreml donutit, aby zaplatil náhrady škod.

Co nám může ještě hrozit ze strany Ruska?

„Jak můžeme vidět na jejich neuvěřitelné drzosti před sedmi lety, je ruský režim schopen si k nám dovolovat téměř cokoli.

Domnívám se, že na základě eskalace situace může docházet k uzavírání ambasády, dalšímu vyhošťování osob, problémům s vízy či k sankcím. Je však nyní těžké předvídat jejich reakce, je příliš brzy na hodnocení.“

Omezení ruské ambasády

Jaká by podle vás měla být adekvátní reakce naší strany?

„Měli bychom svolat bezpečnostní výbor Sněmovny. Také musíme začít spolupracovat s našimi spojenci na omezování působení ruských tajných služeb na našem území.

Pokud se informace potvrdí, a v tuto chvíli není mnoho pochyb o tom, že je Rusko skutečně viníkem v kauze Vrbětic, musíme vymáhat spravedlivou náhradu škod pro fyzické i právnické osoby.

Nejenže vypořádání s následky stálo daňové poplatníky ohromné množství peněz, ale mnoho rodin v regionu si psychické následky nese dodnes.

Vláda by také měla usilovat o paritní (srovnatelné – pozn. red.) zastoupení v rámci diplomatických vztahů na obou ambasádách, protože jen takové nastavení je férové. V neposlední řadě by mělo být Rusko vyloučeno z tendru na dostavbu Dukovan II, což se stalo.“

Špatná komunikace Jana Hamáčka

Prozatímní ministr zahraničí Jan Hamáček si „stěžoval“ na to, že se neobjevilo jednotné stanovisko EU, i když o něj žádal. Šéf unijní diplomacie přitom prohlásil, že na jednání ministrů zahraničí členských států EU žádný takový požadavek z české strany nepadl. Co vy na to?

„Pan Hamáček sám citoval, co údajně řekl a jeho prosba byla pouze tím – prosbou. Měla ale přijít jasná výzva a konkrétní připravená žádost. Navíc prosil o případné vyhoštění agentů. Kreml ale přitom vyhostil většinu českých diplomatů. Reciproční akcí ČR i ostatních zemí tedy má být coby odpověď omezení působení ruských ambasád tak, aby dál mohly sloužit ruským občanům v Evropské unii, ale ne ruským zájmům. O to ale ministr nepožádal.“

Andrej Babiš by se měl krotit

Nejdřív jde dle premiéra o pouhý útok na zboží cizího státního příslušníka a o teroristický útok se nejedná, pak je to terorismus. Jak jste to vnímala?

„Z úst premiéra by v takové situaci neměla zaznívat jen technokratická prohlášení o tom, jakou de iure definici který čin naplňuje. Odvoláním slov o terorismu ubírá symbolicky Kremlu vinu na smrti našich spoluobčanů a napáchané škodě.“

Jak se k celé věci vlastně Piráti staví?

„O tom, co vše by se podle nás mělo stát, jsem se už zmínila. Zasazuji se také v Evropském parlamentu o rezoluci, ve čtvrtek po jednání vedoucích frakcí budeme vědět více.

Potřebujeme silné záruky podpory. Situace se ale vyvíjí velice rychle, konkrétní věci, které bych do rezoluce prosazovala, tedy prozatím nebudu zmiňovat. Již zítra se mohou stát další, či naopak jiné mohou být pasé a já chci prvně znát výsledek čtvrtečního jednání.“

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy