Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Kritik Kremlu Navalnyj je na tom lépe: Odpůrce Putina je schopen promluvit

Alexej Navalnyj je ve vážném stavu. Pil podle slov mluvčí pouze čaj.
Zdroj: profimedia.cz
otrava
Stav ruského opozičního předáka Alexeje Navalného se dále zlepšuje. Poté, co byl v pondělí probuzen z umělého spánku, je prý schopen znovu mluvit a pamatuje si události předcházející jeho otravě. Berlínská kriminální policie proto zvýšila ostrahu v nemocnici Charité, kde se Navalnyj po otravě novičokem léčí.

Podle informací deníku Der Spiegel a nezávislé mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat se nyní policie obává dalších pokusů o atentát. Zvýšení ostrahy je odpovědí na neustále se zlepšující zdraví Alexeje Navalného, policie v Berlíně chce zjevně zabránit dalším pokusům o atentát. Pokud se Navalného stav bude i nadále zlepšovat, lze očekávat, že přijme více návštěv, uvádí Der Spiegel.

Nouzové přistání

Kritik Kremlu Navalnyj zkolaboval v srpnu na palubě letadla z ruského Tomsku do Moskvy. Letadlo následně nouzově přistálo v Omsku a Navalnyj byl s příznaky otravy převezen do tamní nemocnice, kde podle ruských lékařů bojoval o život. Posléze byl opoziční politik na žádost rodiny v bezvědomí přepraven leteckou ambulancí do Německa, kde se léčí v berlínské nemocnici Charité.

Operace tajné služby

Deník Der Spiegel dále uvádí, že němečtí lékaři se podle výsledků analýz provedených v nezávislých laboratořích domnívají, že k útoku byla použita nervově paralytická látka ze skupiny novičok. Podobnou látkou byl v roce 2018 otráven ruský bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera. Podle informací deníku Der Spiegel šlo o operaci ruské tajné služby proti Navalnému. Alexej Navalnyj je jedním z nejznámějších ruských opozičních politiků a je považován za nejvýznačnějšího odpůrce prezidenta Vladimira Putina.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy