Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Podle WHO je koronavirová situace v Česku znepokojivá. Měli by mlčet, soptí Babiš

Podle WHO je koronavirová situace v Česku znepokojivá. Měli by mlčet, soptí Babiš
Zdroj: Pixabay
+ Dalších 8 fotografií
Koronavirus
Česko se potýká s historickým nárůstem nakažených koronavirem. Situace tak podle české pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) začíná být znepokojivá. Všímá si, že čísla nově nakažených nemocí covid-19 vzrostly o 75 % oproti předchozím dvěma týdnům. Podle organizace není dobrým řešením omezit trasování kontaktů tak, jak zvažují hygienici. Ti by spíš měli navýšit počet testů. Andrej Babiš ale WHO sepsul a řekl, že by se k situaci neměli vůbec vyjadřovat.

„Situace v České republice je nyní znepokojivá. Data ukazují zvýšenou a rostoucí úroveň šíření infekce napříč mnoha kraji a okresy,“ uvedla v prohlášení česká pobočka WHO na Facebooku.

Podle dat organizace nyní Česko zaujímá z 55 evropských členských zemí WHO 16. místo ve čtrnáctidenním výskytu covidu-19. To znamená nárůst o 75 % oproti předchozím dvěma týdnům. "Pouze 7 zemí v evropském regionu WHO má nyní vyšší nárůst v tomto období," stojí ve zprávě.

Organizace si všímá i případů těch, kteří se s koronavirem léčí v nemocnici. "Počet hospitalizovaných pacientů a také těch ve velmi vážném stavu, kteří musí být připojeni na respirátor nebo mimotělní dýchání, vzrostl ze 125 na 214, respektive z 31 na 53 v posledních čtrnácti dnech," napsala WHO, ale dodala, že Česko má stále dostatek kapacit pro přijímání dalších nakažených.

Omezení trasování je chyba

Zároveň je podle pobočky nešťastné, aby se omezilo trasování lidí, kteří přišli do kontaktu s nakaženým. „Řešením není zastavit trasování, ale rychle navýšit kapacity a rozšířit služby, což je vždy možné. Jedná se o naprostý základ, který musí být úřady schopny zajistit,“ uvedla WHO. Ta doporučuje naopak navýšit testování.

Na zprávu WHO zareagoval okamžitě i Andrej Babiš. "Čtu, co teď vydala WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet." ohradil se premiér a zveřejnil k příspěvku tabulku s počtem úmrtí na koronavirus v jednotlivých evropských zemích. Podle Babiše je na tom Česká republika v porovnání s ostními výbroně.

Hygiena podle Babiše (66) nicméně uvažuje o omezení trasování, protože na to nemá kapacity a už nyní její pracovníci nestíhají. Kontakty se tak často nedaří dohledat a kupí se i množství chyb. O omezení trasování se rozhodne tento pátek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy