Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Kriminální minisérie Zrádci: Skutečný příběh o drogách a největší mafii u nás

Zdroj: Česká televize
+ Dalších 11 fotografií
Kriminálka
Na obrazovky České televize brzy vstoupí nová kriminální minisérie Zrádci. Hlavním tématem příběhu jsou drogy a boj proti nim. Kriminalisté se snaží odhalit jednu z největších drogových mafií v Česku a jsou schopni jít až za hranice toho, co je vůbec legální.

S novým rokem si Česká televize přichystala pro diváky pořádně nabitý program. Uvedla například minisérii Stockholmský syndrom, která u obecenstva sklidila ohromný úspěch. Nyní přichází s další novinkou. Kriminální minisérie Zrádci vypadá opravdu slibně. Režie se chopil nadaný Viktor Tauš společně s Matějem Chlupáčkem. Scénář měl pak na starosti Miro Šifra.

Děj

Příběh vznikl na základě původního námětu Jiřího Vacka, což je jeden ze zakladatelů Národní protidrogové centrály. Děj tak reflektuje zkušenosti skutečných policistů z terénu a dal by se shrnout jako tři týdny v životě drogového dealera Davida Frýdla, který působí v česko-vietnamské drogové mafii. „Seriál Zrádci se odehrává ve světě, kde musí protidrogová policie změnit způsob své práce, aby bylo vůbec možné držet tempo s dobou. Přitom ale zároveň dělá chyby, které stojí lidi kolem nich život,“ popisuje scenárista Miro Šifra.

David se nikdy nechtěl stát informátorem policie. Zároveň nikdy nechtěl podlehnout nátlaku člena protidrogové centrály a nikdy neměl prozradit to, co ví o velkoobchodu s pervitinem. Kvůli tomu se ocitl jak v hledáčku policistů, tak i česko-vietnamské drogové mafie. V Česku zastupuje více než 70 procent trhu s pervitinem. V čele mafie stojí investoři nazývaní aj Bác neboli strýcové. Usadili se zde ještě za dob komunismu a navenek se tváří jako vážení podnikatelé.

Protože mají propracovanou a efektivní strukturu výroby, policejní postupy jsou na ně krátké. Policisté tedy musí využívat praktiky tajných služeb. Často zajdou i za hranice zákona. Příběh Zrádců je především o nerovném boji policie s drogovou mafií. Také uvidíme, jak je občas potřeba kvůli boji překročit morální hranice.

Minisérie Zrádci

Jak už bylo zmíněno, šestidílná minisérie je pod režijní taktovkou Viktora Tauše. „Vedle příběhu a jeho ústředního dilematu se mě dotklo jedno specifikum vlastní policistům Národní protidrogové centrály, které je v mých očích odlišuje od jiných útvarů. V drogové kriminalitě totiž de facto neexistuje oběť. Vařiči chtějí drogy vařit, dealeři je chtějí prodávat a narkomani užívat. Je to uzavřený kruh, který je ve svém smyslu šťastný až do chvíle, než ho naruší policie. Pro práci policisty toto představuje absenci satisfakce, které se dostává kriminalistům jiných útvarů. Nikoho nepomstí, nikomu nepřinesou pocit vykonané spravedlnosti,“ říká režisér Viktor Tauš.

Diváci se na premiéru mohou těšit už 23. února na obrazovkách České televize. V hlavních rolích se nám představí Lenka Krobotová, Václav Neužil, David Novotný, Igor Bareš, Miloslav Pecháček, Martin Havelka nebo Cyril Dobrý.

Související články

Další články