Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Krimi série podle Agathy Christie v čele s Johnem Malkovichem: Co jste o britské spisovatelce nevěděli

+ Dalších 6 fotografií
Ve středu večer se mohou televizní diváci těšit na novou sérii kriminálních případů natočených podle knih oblíbené britské spisovatelky Agathy Christie na Prima MAX. Půjde o dva napínavé příběhy z produkce britské BBC vždy o dvou dílech – Agatha Christie: Zkouška neviny a následně Agatha Christie: Vraždy podle abecedy. Co jste ale nevěděli o životě jedné z nejslavnějších britských spisovatelek?

Agatha Christie je světově nejznámější spisovatelka detektivních příběhů a také nejlépe prodávanou autorkou svého žánru. Jejích knih se prodalo již přes 2 miliardy výtisků v angličtině a 1 miliardu v dalších 103 jazykových mutacích. Například ve Francii se oproti 22 mil. výtisků knih Emila Zoly prodalo již přes 40 mil. výtisků jejích knih.

Zkouška neviny

Příběh série zavede diváky do sídla rodiny Argyllových, ve kterém byla zabita matka rodiny. Verdikt poroty zní – úkladná vražda! A posílá do vězení adoptivního syna zavražděné, který však tvrdí, že je nevinný. Je to opravdu on, kdo za touhle hrůznou vraždou stojí? Nebo to byl někdo jiný? Rok a půl po vraždě se všichni Jackovi sourozenci sejdou ve svém rodném domě.

Vraždy podle abecedy

O dva napínavé večery se postará i série Agatha Christie: Vraždy podle abecedy. Slavný detektiv Hercule Poirot (John Malkovich) musí přerušit poklidnou penzi, když začne dostávat anonymní dopisy, v kterých mu pisatel sděluje, že se stane vrahem bez tváře. Policie ale nebere Poirotova varování vážně a vysměje se mu. Záhy dojde ke třem vraždám s podobným scénářem, který sleduje první písmena abecedy...

Co jste o životě Agathy Christie nevěděli

  • Na začátku první světové války pracovala Agatha jako zdravotní dobrovolnice, později působila v nemocnici, kde absolvovala zkoušku Lékárnické společnosti a začala se zajímat o jedovaté látky.
  • Detektivní příběhy začala Agatha psát na základě sázky se svou sestrou Madge, která jí tvrdila, že to nedokáže. Dlouho se snažila najít ústřední postavu svých knih. Až jednou uviděla zvláštního, malého muže mezi skupinou belgických uprchlíků v britském Torquay. A Hercule Poirot byl na světě. Kniha Záhada na zámku Styles byla vydavatelstvími šestkrát odmítnuta, než došlo k publikaci v roce 1920.
  • Díky sňatku s Archibaldem Christiem a jeho práci pro Světovou výstavu ve Wembley se manželům podařilo cestovat po světě. Nedávný výzkum odhalil, že Archie a Agatha mohli být mezi prvními Evropany, kteří se naučili umění surfování vestoje. Agatha získala dovednosti v jižní Africe, Austrálii, na Novém Zélandu. Na Havaji se s Archiem učili jezdit na vlnách.
  • V roce 1926 zažila Agatha radost i zármutek. Vydáním knihy Vražda Rogera Ackroyda se její jméno stalo pojmem. Ve stejném roce však také ztratila matku a její manžel jí oznámil, že je zamilovaný do své golfové partnerky Nancy Neele. Výsledkem bylo jedenáctidenní zmizení Agathy. Její muž Archibald byl podezřelý, že ji zavraždil. Po spisovatelce pátrala policie s policejními psy. S příznaky amnézie se Agatha ubytovala pod jménem Teresa Neele v hotelu Harrogate Hydropathic. Následně ji hotelový personál poznal a skutečnost nahlásil úřadům. Po této události už se její paměť nikdy nepodařilo uzdravit. V roce 1928 se s manželem rozvedla.
  • V září roku 1930 si Agatha Christie vzala archeologa Maxe Mallowana a stala se fotografkou jeho artefaktů na mnoha vykopávkách v Sýrii a Iráku. Sice tuto větu oficiálně nikdy neřekla, ale často se jí připisuje: "Čím starší žena archeologa je, tím je pro něj zajímavější." Právě archeologické expedice výrazně ovlivnily její tvorbu v knihách Smrt na Nilu, Vražda v Mezopotámii nebo Vražda v Orient expresu.

První díl krimiseriálu Agatha Christie: Zkouška neviny poběží už ve středu ve 20:00 na Prima MAX.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy