Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Krematoria se kvůli covidu plní a nestíhají: Ostrava posílá desítky těl na jižní Moravu

Krematoria se kvůli covidu plní a nestíhají: Ostrava posílá desítky těl na jižní Moravu
Zdroj: Profimedia.cz
Do pátku má Ústřední krizový štáb pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka (42) dostat kvůli nárůstu počtu zemřelých statistiku vytíženosti krematorií v jednotlivých krajích, kterých funguje v ČR 27. Nejhorší situace je podle ministra na Moravskoslezsku, odkud bude převezeno 50 těl na Moravu. Některá krematoria už fungují na 80 až 90 procent své kapacity a brzy se mohou přetížit, zatím však problém nevznikl.

Z Moravskoslezského kraje se chystá převoz 50 těl do jihomoravských Hustopečí, kde je volná kapacita. Kapacita krematorií v některých dalších krajích podle ministra může být naplněna v příštích dnech, štáb to bude řešit přesuny. Nejvíc volných kapacit má podle něj Praha. O pomoc zažádal Jan Hamáček počátkem týdne Moravskoslezský kraj. Uvedl, že statistiku zpracuje vedení hasičského sboru ve spolupráci s Asociací pohřebních služeb. Ta bude zřejmě i organizovat převoz.

Speciální technika pro převážení mrtvých

Hamáček na dotaz ČTK, zda budou s přesunem pomáhat vojáci či hasiči, uvedl, že pohřební služby vyžadují specifickou techniku, a tedy i externího dodavatele. Podle předsedy Asociace pohřebních služeb Jaroslava Mangla trápí přeplněnost pouze krematorium v Moravskoslezském kraji, což vidí jako dlouhodobě neřešený koncepční problém Ostravy.

ČTK Mangl řekl, že podle zákona o pohřebnictví novelizovaného v roce 2017 za ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové mohou vozit mrtvé pouze speciální pohřební vozidla, což vylučuje pomoc od armády či hasičů. Řešením by podle něj mohla být případná výjimka udělená hlavní hygieničkou či vybudování dalších kapacit přímo v Ostravě. Zvýšit márniční kapacity by podle něj měly i jednotlivé pohřební služby, ty by v kraji také mohly využít nejbližší volná krematoria.

Vedení hustopečského krematoria konkrétní informace o převozu 50 nebožtíků z Moravskoslezského kraje zatím nemá. "Poslední informace je ze včerejška (středy) a to taková, že se o tom jedná. Naše skladovací kapacity by 50 těl navíc nedokázaly pojmout, ale podle předběžných informací by k nám měla být těla dopravena s mobilními chladicími boxy," řekl ředitel krematoria Zdeněk Valíček.

Krematorium funguje nonstop

Krematorium nyní funguje nonstop na tři směny, dalších 50 kremací navíc by podle něj zřejmě odbavit dokázalo, ale v průběhu delšího časového úseku, ne za jeden nebo dva dny. Náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová ČTK řekla, že šlo o předběžný návrh řešení, do dnešního poledne nemělo město informace o pomoci v Hustopečích potvrzené.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v pondělí oznámil, že krematorium v Ostravě nestačí zpopelnit všechny zemřelé a že požádá o pomoc krizový štáb. V Ostravě je jediné krematorium v kraji, který je jedním z nejlidnatějších regionů v zemi. Přetíženost je spojena s epidemií koronaviru

Ostravské krematorium už v listopadu muselo navýšit kapacitu skladování zesnulých a vybudovalo nové skladovací místo. Krematorium mělo kapacitu pro uskladnění maximálně 50 zemřelých, tehdy ji navýšilo na dvojnásobek. Zařízení je schopno denně, včetně sobot a nedělí, zpopelnit asi 60 zesnulých. Zatímco běžně zpopelní měsíčně v průměru 950 až 970 zesnulých, v posledních měsících je to o 60 procent více. V listopadu bylo zpopelněných 1556, v prosinci 1570.

Pohřební služby musejí kvůli pandemii víc používat ochranné pomůcky a dezinfekcí. Ochranné pomůcky musí v současné době používat všichni zaměstnanci, dezinfekcí musejí být vybaveny veškeré provozy pro veřejnost. Ministerstvo zdravotnictví na konci března zveřejnilo zprávu o nakládání s těly zesnulých s potvrzenou nákazou koronavirem.

Některá krematoria i tak stále stíhají

Krematorium v Jaroměři, které je jediné v Královéhradeckém kraji, v současnosti zpopelňuje zhruba o 50 procent zesnulých více oproti normálu. Na 80 až 90 procentech kapacity je od listopadu 2020. "Stíháme, krematorium jede. Kapacita krematoria je pro Královéhradecký kraj dostatečná. Běžně jedeme na jednu pec, nyní máme zapnuté obě pece," řekl ČTK ředitel František Fischer.

Podle něj neuvažují o pořízení mrazících boxů. Krematorium v Jaroměři má kapacitu 600 těl měsíčně, za běžného stavu spálí zhruba 300 zesnulých měsíčně. Ročně zpopelní kolem 3000 zesnulých. Podle vedení krematoria to zřejmě bude za loňský rok více, protože se do konečného výsledku promítnou nárůsty z listopadu a prosince.

Nárůst zakázek v jaroměřském krematoriu kopíruje se zpožděním epidemický vývoj kolem koronaviru v kraji. V posledních týdnech se situace v regionu zhoršuje, přibývá nakažených, hospitalizovaných s covidem a v posledních dnech i úmrtí. Prognóza na následující týdny tak není příznivá. "Kdybychom se dostali nad 600 měsíčně, asi by to byl problém. Nicméně hodně záleží na organizaci práce," řekl Fischer.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy