Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Křečovice z filmu Vesničko má středisková se vůbec nezměnily: Zato Otík dnes pálí kořalku

Vesničko má středisková: Jak se místo změnilo a co dnes dělá János Bán
Zdroj: eXtra.cz/Jiří Charvát/se svolením České televize
+ Dalších 20 fotografií
Film

Vesnička Křečovice je sice malinká a ukrytá mezi kopci Středočeského kraje, přesto ji zná snad každý Čech. Natáčel se v ní totiž film Vesničko má středisková. I proto dodnes jezdí do vesnice návštěvníci, kteří jsou překvapeni, že se tam prakticky nic nezměnilo. A co János Bán, který tak nezapomenutelně ztvárnil Otíka? Jak prozradil pro portál aplausin.cz, v Maďarsku tráví volný čas u Balatonu.


Pamatujete ještě, jak vypadal statek, ze kterého vycházel Otík za řidičem Pávkem? A co teprve ikonickou bránu při vstupu do JZD, kterou oba hlavní protagonisté procházeli? Nebo místo, kde si Pávek vychutnával pivo ze sedmého schodu? Přestože uběhlo 37 let od natáčení legendárního snímku Vesničko má středisková, zmiňovaná místa jako by se téměř nezměnila. Obec Křečovice, kde se komedie natáčela, je toho důkazem.

Vesnička se nachází v okrese Benešov ve Středočeském kraji. Žije v ní 820 obyvatel a návštěvník by si jí snad ani nevšiml. Není v ní kromě kostela žádná velká památka, známá restaurace či něco podobného. Pouze na návsi je second hand. Přesto snad každý, kdo vesničkou projíždí, dostane zvláštní nostalgickou náladu a pocit, že už náves někde viděl. To proto, že se v ní natáčel slavný film Jiřího Menzela (†82). Ostatně o tom, jak dnes obec vypadá, se můžete přesvědčit v galerii.

Otík pálí kořalku

A jak je na tom János Bán (66), který se po Křečovicích proháněl v tatře coby závozník Otík Rákosník? Maďarský herec stále hraje, ale už jen v divadle. Ve volném čase si užívá ve svém vesnickém domě u Balatonu. "V Budapešti bych se zbláznil. Tam jezdím jenom na představení," prohlásil Bán v rozhovoru pro portál aplausin.cz.

Na venkově se věnuje řadě koníčků. "Pěstuji zeleninu, ovoce, pálím kořalku, dělám víno. Moje děti se vždy ptají: Tati, ty se připravuješ na válku? Posmívají se mi. Ale před pár týdny jsem jim říkal: Tak se podívejte kolem, co se děje, a už se nesmály," připomněl válku na Ukrajině.

Bán se v květnu krátce objevil v Praze, kde se opět setkal se scenáristou "Vesničky" Zdeňkem Svěrákem (86). Ze schůzky byl nadšený, přece jen už se neviděli nějakou dobu. "Kdo ví, jestli se ještě někdy sejdeme. Takový je život. Ale film, doufejme, bude žít dál," pronesl sympatický maďarský umělec.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy